Litery HD w numerze oznaczającym model sugerują jednoznacznie – będzie tu do czynienia z wysoką rozdzielczością. I tak istotnie jest w tym przypadku. Aparat cyfrowy NV100HD ze stajni Samsunga oferuje nam możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości HD. Ale to tylko jedna z bardzo wielu funkcji, jakie upchnięto w tę niewielką obudowę…

Zacznijmy od krótkiego opisu samego wyglądu aparatu. Aparat ten jest dość płaski. Wyposażono go w duży, 3-calowy wyświetlacz LCD. Nie uświadczymy z tyłu prawie żadnych przycisków – jest ich dokładnie 2. Jeden to wywołanie menu z ustawieniami, drugi – wywołanie trybu przeglądania pamięci. A reszta funkcji? No tak, jest jeszcze koło z wyborem trybu fotografowania, spust migawki i przycisk włączenia zasilania. Resztą funkcji sterujemy… dotykowo. Całkiem fajny pomysł, aczkolwiek pola wyboru funkcji są zbyt małe. Dodatkowo do samych piktogramów trzeba się przyzwyczaić, ale można też załączyć wyświetlanie opisu funkcji. Sam opis jest jednak wyświetlany tylko w chwili, gdy nasz palec dotyka danej opcji. Niezbyt wygodne rozwiązanie, ale jednak innowacyjne.

Matryca ma rozdzielczość 14 milionów pikseli. To dużo, ale niestety zdjęcia z wysoką wartością ISO będą zaszumione. To efekt upychania dużej ilości sensorów optycznych na praktycznie niezmiennej powierzchni. Zoom optyczny umożliwia pięciokrotne powiększenie obrazu. Co ważne, dołączono funkcję stabilizatora i to aż podwójnie: znajdziemy tu stabilizację optyczną i cyfrową. O ile optyczna rzeczywiście nieco pomaga nam przy dłuższym czasie naświetlania, o tyle cyfrowa spisuje się już gorzej. Filmy możemy nagrywać w rozdzielczości 1280x720 (do wyboru także dwie niższe), z szybkością 60, 30 lub 15 klatek na sekundę. Co do fotografowania – jest do wyboru wiele rozmaitych trybów, włącznie z manualnym. Nie zaszalejemy jednak za bardzo z ustawieniem wartości przysłony. Zawsze mamy do wyboru wartość najmniejszą i największą. Daje to pewną namiastkę pełnego manuala, ale po rozwinięciu skrzydeł w fotografii może nam tego brakować. Ciekawe są też funkcje rozpoznawania twarzy. Aparat może zrobić nam autoportret wtedy, gdy się uśmiechniemy. Fotografii w kilka osób nie zrobi, gdy któraś z nich mrugnie. Są też opcje pomagające ustawić ostrość dokładnie na twarzach portretowanych osób. Przydatne głównie podczas robienia fotek na imprezach lub innych wydarzeniach.

Skromne 40 MB pamięci jest rozszerzalne kartami SD. Akumulator do aparatu jest dedykowany. W komplecie do aparatu dołączona jest stacja dokująca, okablowanie oraz… pilot. Rzadko dodawany do kompletu z aparatami, pozwala na podłączenie sprzętu do TV (przez HDMI – odpowiedni kabelek w zestawie) i przeglądanie fotek i filmów siedząc wygodnie na kanapie.

Przychodzi więc czas na uzasadnienie ocen. Design prosty i funkcjonalny. Aparat wygląda dość ładnie, ale nie jest dziełem sztuki. I za ten design damy mu 4. Funkcjonalność dość wysoka, jednakże parę mankamentów związanych z dotykowym sterowaniem nie pozwala mi dać za funkcjonalność więcej niż 4. Za to za technologię w pełni zasłużona piątka.