Kultura saunowa to zjawisko, które od kilku lat rozwija się w Polsce. Pierwsze saunaria powstawały przy Aqua Parkach, dzieląc Polskę na tekstylną i saunującą poprawnie. Poprawnie oznacza nago na saunach parowach i na ręcznikach w saunach fińskich i ruskiej bani.

Pierwsze miejsce takie jak Nemo w Dąbrowie Górniczej czy Warszawianka w Warszawie oraz Aqua Park w Sopocie stanowiły zapowiedź saunowej rewolucji, która nadciąga do Polski zza zachodniej granicy.

Trend na saunowanie potwierdza rosnący wpływ niemieckiego stylu życia na Polaków i przemieszczanie się kultury Polaków od bieguna wyznaczonego kulturą wódki, aż po kulturę piwną zapatrzoną w bawarski Oktoberfest i przyjemności związane z relaksowaniem ciała na saunach i termach.

Prawdziwą rewolucją było pojawienie się jednego z najlepszych ośrodków saunowych w Europie. Powstał on w niepozornej, sąsiadującej z Katowicami, acz kulturowo przynależnej do Zagłębia Czeladzi.

Za sprawą charyzmatycznego właściciela Leszka, który dba o każdy detal związany z poprawną kulturą saunowania, Pałac Saturna i znajdujące się tam Termy Rzymskie stały się swoistą mekką dla fanów naturyzmu i wygrzewania ciała.
W Czeladzi powstaje z czasem największa zewnętrzna sauna w Europie i rozwijają się wieczory saunowe wraz z towarzyszącymi im rytuałami.

Początkowe rytuały saunowe, które znamy z takich miejsc jak warszawska Łaźnia czy Aqua Park Fala w Łodzi, były dość nieporadne, skupiając grono amatorów naparzania i eksperymentujących sauna majstrów, którzy w przeszłości zajmowali się często zawodem DJa.

Rytuały zmieniły się w ciągu kilku lat z karykaturalnie wyglądających imprez w stylu „zabrakło mi olejku”, w profesjonalne show, którego podsumowaniem są wyczyny sauna majstrów w Czeladzi (ostatnio goszczono tam mistrzów świata), Rudzie Śląskiej czy Chorzowie.

Również Wrocław za sprawą tamtejszego Aqua Parku dołącza do grona miejsc, gdzie można zażyć prawdziwych saunowych przyjemności.

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o poznańskich Termach Maltańskich, które w pewnym momencie wyznaczyły najwyższy standard designu saun i raczą nas po dzień dzisiejszy atmosferą niczym z najlepszych ośrodków saunowych w Niemczech.

Mój prywatny ranking saun w Polsce wygląda następująco

Miejsce 1

Chorzów – Lifeage Premium Wellness Club

Lifeage to nie tylko jedna z najlepszych i najbardziej nowoczesnych siłowni w Polsce. To również saunarium, w którym znajdziemy siedem saun, łącznie z ruską banią i sauną infra red.

Cały ośrodek, choć kameralny, jest najbardziej dopracowanym miejscem w Polsce.

Co godzinę raczymy się rytuałami saunowymi, które wykonywane są na najwyższym europejskim poziomie i potrafią zaskoczyć niejednego bywalca aufgussów.

Część ortodoksyjnych saunowiczów przekreśla ten obiekt ze względu na opcjonalną możliwość obecności tekstylnych. W rzeczywistości to miejsce, które wywiera wpływ na niedoświadczonych saunowiczów, którzy po paru godzinach ściągają zbędne okrycia, oddając się bezgranicznej przyjemności saunowania.

Miejsce 2

Czeladź – Pałac Saturna / Termy Rzymskie

Odnowiony Pałac w sercu Czeladzi przyciąga ortodoksyjnych saunowiczów z całej Polski. To miejsce, w którym spotkacie światowej klasy sauna majstrów, będziecie raczyć się dobrym, niemieckim piwem i oddacie się beztroskiej, nagiej kąpieli.

To również największa zewnętrzna sauna w Europie, dbałość o każdy detal związany z kulturą saunową i znakomite apartamenty.

Jedyny minus to brak designerskiego wystroju. Całość jest utrzymana w dość kiczowatej estetyce związanej ze starożytnym Rzymem.

Miejsce 3

Poznań – Termy Maltańskie

Saunarium, które ulokowano na terenie znakomitego Aqua Parku. Wspaniałe, designerskie sauny, czystość, strefa VIP z sauną na wyłączność i rytuały saunowe zasługujące na uznanie. Miejsce obowiązkowe po wizycie na targach.

Miejsce 4

Ruda Śląska – Aquadrom

Niezła sauna zewnętrzna, ogromne jacuzzi, kilka saun fińskich i jedynie jedna parowa to saunarium ulokowane w rudzkim Aquadromie.

Designerski wystrój, obowiązkowa strefa nagości, świetne rytuały saunowe to niewątpliwe plusy tego miejsca. Minusem są słabsze niż w pozostałych obiektach sauny.

Miejsce 5

Kielce – Odyssey

Saunarium umieszczone w jednym z najbardziej luksusowych polskich hoteli. Znakomita sauna z widokiem na góry świętokrzyskie, basen ze słoną wodą oraz kameralna, ekskluzywna atmosfera powodują, że jest to miejsce, w którym czujemy się wybrańcami losu, oddającymi się największej przyjemności życia, którą dla coraz większego grona ludzi jest saunowanie.

Pozostałe obiekty, które rekomendujemy podczas weekendowego wypadu na sauny to:

Terma Bania – Białka Tatrzańska

Pałac w Żelechowie- Żelechów

Termy Krakowskie - Kraków

Aqua Park Nemo - Dąbrowa Górnicza

Aqua Park Sopot - Sopot

Aqua Park Fala - Łódź

Hotel Azzun  – Azzun Orient Spa Wellness - Kromerowo k / Olsztyna (jedynie podczas wieczorów saunowych)

Hotel Binkowski – Kielce (jedynie podczas nocy saunowych)