Z kąpieli parowych korzystano już w starożytnym Rzymie, traktując to jako zabieg dla prawdziwych mężczyzn, który zbliżał do bogów, oczyszczał ciało i umysł. Przesiadywanie w ciasnym i wilgotnym pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się nawet do stu dwudziestu stopni Celsjusza to jeden z najulubieńszych prozdrowotnych zabiegów mieszkańców krajów skandynawskich, szczególnie Finlandii. Ciesząc się uznaniem już na całym świecie, sauna powoli zadomawia się w Polsce. Jakie korzyści może przynieść? 

Kąpiel parowa działa na całe ciało. Hartuje, pobudza do działania, przyspiesza akcję serca i zmniejsza napięcie mięśni. Zalecana na bóle reumatyczne, szczególnie kręgosłupa oraz osobom cierpiącym z powodu astmy oskrzelowej. Sauna służyć też może w aromaterapii - wystarczy dodać do wody ulubiony olejek, lub jeden ze specjalnych o leczniczych właściwościach, na przykład eukaliptusowy, zbawienny dla zatok. 

Wizyta w saunie wspomaga przemianę materii, dlatego tak wiele osób korzysta z niej podczas odchudzania. Można zauważyć faktyczny spadek wagi po wyjściu z kąpieli parowej, lecz nie dajmy się zwariować – to nie ubytek tłuszczu, lecz wody z organizmu. Dzięki parze odblokowują się gruczoły łojowe, a cera staje się gładka i zaróżowiona, gdyż rozszerzają się naczynia krwionośne.. Po wyjściu z kabiny wskazane jest uzupełnienie wydalonych płynów. Wypicie dwóch szklanek wody mineralnej czy soku nawodni organizm i nawilży skórę. Przed wejściem do sauny można zastosować peeling enzymatyczny lub nałożyć na twarz maseczkę. 

Finowie cenią zabiegi w saunie za intymność, którą stwarzają. Nagie lub półnagie ciała w cieple i blisko natury – sauny bowiem są zwykle całkowicie wyłożone drewnem. Nie jest to jednak przyjemność dla każdego. Saunę odradza się osobom o słabym sercu, problemach z krążeniem, epileptykom, chorym na niektóre choroby układu oddechowego, niektórym alergikom a także osobom z chorobami skórnymi, gdyż wysoka temperatura i wilgotność mogą nasilić ich objawy. Sauna nie nadaje się dla osób z problemem pękających naczynek.

Prywatna sauna to wciąż przywilej gwiazd i bogatszych, lecz coraz więcej salonów urody oraz fitness oferuje skorzystanie z kąpieli parowej w przystępnej cenie