Dużo czasu upłynęło od ostatniego pojawienia się pecetowego SimCity na rynku – czwarta część serii i dodatek do niej wydane zostały w 2003 roku. Na szczęście pojawił się promyczek nadziei dla miłośników twórczości Willa Wrighta i studia Maxis – to ostatnie, jak się okazuje, pracuje właśnie nad nową częścią gry. Informacje na temat SimCity 5 są jednak na razie dość ogólne.

Niemiecki GameStar zaprezentował przykładowe grafiki (widoczne m.in. poniżej), a na kilku forach dokonano przekładu zawartego w nim opisu. SimCity 5 ma być grą pełną detali, pozwalającą graczom przyglądać się nawet witrynom sklepowym (zaoferuje to nowy silnik Glassbox). Stały widok, kojarzony z serią, pozostanie jednak obecny. Co ciekawe, budynki będą się rozwijać wykonując typowe dla siebie zadania (np. gdy policjanci będą przyprowadzać do aresztu więcej rabusiów).

Rewolucją mają być drogi oderwane od siatki, oferujące nowe spojrzenie na rozbudowę miasta. Co ciekawe, Maxis nie chce jeszcze prezentować gry, ponieważ przedstawiciele studia uważają, że silnik graficzny nie jest jeszcze na tyle ukończony, by reprezentować końcowy produkt. W SimCity 5 obecny będzie tryb multiplayer, pozwalający działać w kooperacji i odwiedzać miasta znajomych. Możliwe też będzie zawieranie współpracy oraz przeglądanie rozbudowanych danych statystycznych.

Według informacji zdobytych przez GameStara, gra jest gotowa dopiero w około 30%. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych artoworków:

 

sim_city_5_big_400

 

sim_city_5_big3_400