Katy Perry całkiem niedawno upubliczniła teledysk do utworu "Part of me", pochodzący z najnowszej płyty "Teenage Dream".

part of me- katy perry


Fabuła klipu opiera się na starej, sprawdzonej konwencji filmowej: kobieta zrywa z chłopakiem i przypadkowo, pod wpływem hasła dostrzeżonego w sklepie zmienia swoje życie, wstępując do Armii. Dalej widzimy, jak wokalistka zmaga się z trudami ćwiczeń na poligonie wraz z grupą mężczyzn i kobiet.

Katy Perry


Niby nic, co mogłoby nas zaskoczyć – w końcu kobiety w mundurach to nie nowość, zarówno w teledyskach (Madonna – „American life”, czy Jamelia – „See it in a boy’s eyes”), jak i w produkcjach filmowych (Demi Moore - „G.I. Jane”, Denise Richards – „Żołnierze kosmosu”, serial „JAG – Wojskowe Biuro Śledcze”, gdzie jedna z bohaterek jest prokuratorem w tytułowym Woskowym Biurze Śledczym Marynarki Wojennej), a jednak...

teledysk Part of Me


Głos oburzenia dla wideoklipu piosenkarki Katy Perry wyraziła znana amerykańska feministka, Naomi Wolf, która nazwała klip „haniebnym” i wzywała do bojkotu wokalistki oraz klipu. Na swoim oficjalnym profilu na facebooku stwierdziła: „Zróbcie tak, jeśli czujecie się równie oburzeni gloryfikacją przemocy jak ja". Znana amerykańska działaczka stwierdziła także, że teledysk ten, to propaganda polityczna.
Co tak bardzo oburzyło znaną działaczkę? Główna przyczyną takiej postawy, jest przede wszystkim – jak twierdzi autorka tych słów – pozytywny wizerunek wojska ukazany w teledysku i znieczuleniem na przemoc, jaka faktycznie istnieje.

Katy Perry - part of me teledysk


Sęk jednak w tym, że oprócz wspomnianych ćwiczeń na poligonie (trudno przecież wyjść na pole bitwy, bez wcześniejszego przygotowania), nie ma niczego, co miałoby pokazywać „pozytywny wizerunek” wojska, a takie scenki widzieliśmy setki razy w filmach, w których bardzo chętnie i z nadmierna wręcz ekspresją pokazuje się poświęcenie amerykańskich żołnierzy dla kraju.

Katy Perry- part of me


Sprzeciw Naomi Woolf jest tym bardziej niezrozumiały, iż jest ona feministka, a więc nie powinna szerzyć wśród kobiet negatywnego myślenia o wojsku, jako miejscu które niesie wyłącznie śmierć, skoro pierwotną doktryną feminizmu było kulturowe, społeczne, polityczne, ekonomiczne i seksualne wyzwolenie się kobiet spod męskich rządów.

Naomi Wolf


Czy dojdzie do bojkotu Katy Perry? Mało prawdopodobne, bowiem taka „reklama” zapewne zwiększy oglądalność teledysku, a tym samym napędzi sprzedaż płyty. Jedyne, co zyska Naomi, to kilka minut dla siebie.

 

Autor: Dorota Bednarek