W miarę jak sieć światłowodów zaczęła oplatać glob, a informacje w postaci sygnałów cyfrowych przepływać z zawrotną prędkością miedzy kontynentami, dla przedsiębiorstw nastała nowa era. Era biznesu elektronicznego.

E-biznes (lub inaczej e-handel, e-commerce) daje dziś niesamowite możliwości rozwoju. Wielkim atutem biznesu elektronicznego jest jego ogólnodostępność - każda firma może z niego swobodnie i stosunkowo tanio korzystać - zarówno duże przedsiębiorstwo produkcyjne, jak i mała firma usługowa czy prywatna osoba (jak na przykład artysta -fotograf).

Możliwości, możliwości i jeszcze raz możliwości

Niewątpliwie głównymi zaletami prowadzenia biznesu przez Internet jest szybkość przepływu informacji oraz różnorodność form komunikacji z partnerem biznesowym bądź klientem. Przedsiębiorstwa wiedzą już, że dzięki Internetowi można dotrzeć i zaprezentować swoją ofertę w atrakcyjnej i interaktywnej formie szerokiemu gronu odbiorców. Co więcej, proces ten realizowany jest w krótkim czasie i przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym (kilkuset złotych rocznie).

Dziś to, co kiedyś było niemożliwe, staje się codziennością. Nasza oferta może dotrzeć w najdalsze zakątki globu w mgnieniu oka. Odległość, różnice czasowe i bariery językowe, które jeszcze niedawno stanowiły istotne ograniczenie w prowadzeniu biznesu na szeroką skalę, odchodzą na dalszy plan. Oferta firmy może być dostępna w każdym języku, 24h na dobę, a klient może do niej powracać, kiedy tylko zechce.

Przełom na polskim rynku?

Jednym z najlepszych rozwiązań oferowanych dla prowadzenia biznesu w Internecie jest sklep internetowy. Statystyki wyraźnie pokazują - realizowanie zamówień on-line cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Według szacunków Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego, w 2010 roku wartość zakupów w sieci wyniosła około 15,5 miliarda złotych. Nawet niekorzystna sytuacja na rynku będąca echem globalnego kryzysu finansowego nie była w stanie wpłynąć na rozwój e-commerce – według badań 33% sklepów zwiększyło swoje zyski, a 40% obroty.

Koszty prowadzenia sklepu internetowego są o wiele niższe niż tradycyjnego - nie trzeba płacić za wynajem lokalu, zatrudnianie kosztownego personelu czy magazynowanie towaru. Dla sklepów tradycyjnych jest to natomiast sposób na dotarcie do nieosiągalnych wcześniej rynków zbytu. Teraz można sprzedawać produkty nie tylko w Gdańsku, ale też w Warszawie, Pcimiu Dolnym czy trochę odleglejszym Rzymie. Własny sklep internetowy może stać się nowym, a zarazem głównym kanałem kontaktu sklepu z klientem.

Adekwatny przykład stanowi sukces najpopularniejszego portalu aukcyjnego Allegro.pl, gdzie średnio co 20 sekund rejestrowane są nowe konta. Klienci doceniają bogaty wybór produktów, a także możliwość dokonania zakupu po niższej cenie niż w tradycyjnym sklepie. Niewątpliwym plusem jest też fakt, że zakupu można dokonać o każdej porze dnia, nie ruszając się z fotela. Unika się dzięki temu straty czasu na dojazdy, szukanie produktu na półkach i stanie w kolejkach, a zaoszczędzony czas można wykorzystać w znacznie przyjemniejszy sposób.

Szereg korzyści dla potencjalnych klientów płynących z dokonywania zakupów za pośrednictwem sklepów internetowych nie uszedł uwadze również mniejszym przedsiębiorcom, którzy ochoczo szukają możliwości biznesowych w sieci. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Gemius, e-commerce w Polsce rozwija się w tempie 30-50% rocznie. Już 66 % internautów zadeklarowało, że robiło zakupy w sieci. Biorąc pod uwagę popularność wirtualnych transakcji w najbardziej rozwiniętych krajach, gdzie zakupy w sieci robi 90% użytkowników Internetu, nie sposób nie zauważyć, że potencjał e-biznesu w Polsce nie jest w pełni wykorzystany i stanowi atrakcyjny rynek dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości rozwoju.

Należy jednak pamiętać, że prowadzenie biznesu w Internecie nie jest dla każdego. Rozpoczęcie działalności w sieci wiąże się z zainwestowaniem jednorazowo nawet do kilku tysięcy złotych, aczkolwiek późniejsze utrzymanie wynosi co najwyżej kilkaset złotych rocznie. Na szczęście istnieje szereg możliwości pozwalających na obniżenie kosztów inwestycji.

Sklep internetowy krok po kroku

Decydując się na rozpoczęcie handlu za pośrednictwem Internetu mamy kilka możliwości do wyboru. Po pierwsze, możemy prowadzić sprzedaż na serwisie aukcyjnym jak na przykład Allegro. Dzięki temu serwisowi nie musimy się martwić o skomplikowane kwestie techniczne - wystarczy się zarejestrować i dodawać produkty do sprzedaży. Minusem tego typu biznesu jest pobierana przez serwis aukcyjny prowizja, a także skonkretyzowane i ograniczone możliwości funkcji dostępnych dla klientów oraz wyglądu konta. Należy też pamiętać, że klient serwisu aukcyjnego może bez problemu porównać naszą ofertę z ofertą konkurencji, a wyniki takiego rozstrzygnięcia nie zawsze muszą być dla nas korzystne. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie sprzedaży na Allegro z prowadzeniem niezależnego sklepu internetowego we własnej domenie.

Własny sklep oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań i możliwość kontroli. W sieci możemy znaleźć darmowe oprogramowania sklepów nadające się do własnoręcznej instalacji na serwerze i bezproblemowego uruchomienia. O ile jednak instalacja sklepu może być w miarę intuicyjna, to dostosowanie go do własnych potrzeb, wprowadzenie indywidualnych funkcji i unikalnego, tożsamego z naszą firmą wyglądu sklepu stanowi o wiele większe wyzwanie. Aby to uczynić należy posiadać specjalistyczną wiedzę na temat projektowania stron internetowych i poświęcić mnóstwo czasu na wprowadzenie opracowanych rozwiązań. W praktyce może okazać się, że czas spędzony na własnoręcznym dostosowaniu sklepu do naszych wymagań mogliśmy przeznaczyć na bardziej konstruktywne działania, na przykład na przygotowanie zdjęć i szczegółowych opisów produktów.

Warto więc rozważyć możliwość zwrócenia się o pomoc do firmy informatycznej, która na co dzień zajmuje się wdrażaniem internetowych rozwiązań biznesowych. Wsparcie specjalistów nie tylko zagwarantuje otrzymanie sklepu internetowego, który wpasowuje się w nasze oczekiwania i odpowiada naszym potrzebom, ale również zapewni fachowe doradztwo informatyczno-marketingowe, dzięki któremu możemy wzbogacić naszą sprzedaż o rozwiązania, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia.

Wystarczy prześledzić oferty firm proponujących usługę projektowania stron internetowych, by przekonać się o wysokim poziomie stosowanych przez nie rozwiązań informatycznych. Oprócz jakości stosowanych rozwiązań i ceny, należy także zwrócić uwagę na poziom obsługi klienta oraz kompleksowość oferty. Może się bowiem okazać, że firma, która zachwalała jakość sklepu bądź oferowała go w bardzo korzystnej cenie, nie odpowiada na telefony, a kontakt z jej pracownikami następuje z kilkudniowym opóźnieniem.

Przykładem firmy, która systematycznie gromadzi pozytywne opinie dzięki przyjaznej obsłudze i szerokiemu wachlarzowi udogodnień, jest www.design4u.pl. Co więcej, firma ta wyróżnia się możliwością rozbicia płatności na kilka rat, co zdecydowanie ułatwia start w e-biznesie, a po zaprojektowaniu sklepu oferuje przeprowadzenie kampanii reklamowej na facebooku czy twitterze - rozwiązanie niezbędne dla użytkowników idących z duchem czasu.

Teraz jest właściwy moment, później może być za późno.

Dla firm, które nie zdecydowały się na przeniesienie przynajmniej części działalności do Internetu właśnie teraz nastał odpowiedni moment, aby zrobić krok do przodu i wykorzystać nieograniczone możliwości elektronicznej sieci handlowej. Rok 2010 był przełomowy dla branży e-commerce w Polsce. Według różnych szacunków liczba polskich sklepów internetowych zbliża się do 10 000. Tak silna konkurencja ogranicza możliwość przebicia się ze swoją ofertą i wkrótce może być zbyt późno, by odnieść spektakularny sukces w sieci. Biorąc pod uwagę ten rosnący trend wyraźnie widać, że handel internetowy w Polsce ma przed sobą duże perspektywy i właśnie teraz stwarza olbrzymią szansę, na przegapienie której nie może pozwolić sobie żaden rozsądny przedsiębiorca.