Działanie w szczytnym celu mającym pomóc potrzebującym ludziom zawsze jest mile widziane i powszechnie aprobowane. Ostatnio szeregi osób o dobrym sercu zasilili najsłynniejsi architekci świata. Maggie`s Cancer Center będąca organizacją charytatywną zajmującą się budowaniem ośrodków dla osób chorych na raka zrealizowała i nadal realizuje centra pomocy na całym świecie. Założycielce tej organizacji Maggie Keswick, która sama doświadczyła choroby nowotworowej przy pomocy męża Charlesa Jencksa, znanego krytyka architektury i autora wielu fachowych książek udało się namówić do współpracy przy przedsięwzięciu najsłynniejszych projektantów, których prace są cenione na całym świcie nie tylko przez znawców, ale i miłośników architektury.

Można już podziwiać sześć centrów zaprojektowanych m.in. przez Zahę Hadid, Richarda Rogersa czy Franka Gehry`ego. Pochodząca z Iraku projektantka przy szpitalu w Kirkcaldy na terenie Wielkiej Brytanii zrealizowała centrum, którego dość agresywna i mocna forma wzbudziła serię kontrowersji opierających się na tym, iż na pierwszy rzut oka budynek architektki nie wpisuje się w wizerunek przyjaznego domu jakim takie centrum miało być. Niemniej jest to jedna z ciekawszych realizacji Hadid i wbrew pozorom jakie stwarza bryła budynku wewnątrz jest on jasny, przestronny i przytulny. Richard Rogers zaproponował w Londynie przy szpitalu Charing Cross budynek o prostej, prostokątnej formie, który przykuwa uwagę swoim intensywnie pomarańczowym kolorem. Przytulności wnętrza natomiast dopełniają mi.in. meble autorstwa słynnego designera i architekta Alvara Aalto. Frank Gehry natomiast przy szpitalu Ninewells w szkockim mieście Dundee zaprojektował dużą białą bryłę z okrągłą wieżą w środku, która została usytuowana na niewielkim zielonym wzgórzu nieopodal szpitala.

Zaplanowana realizacja sześciu kolejnych centrów przewiduje ich powstanie na terenie Wielkiej Brytanii, a wśród ich autorów będą m.in. duński architekt Rem Koolhaas, brytyjski projektant Richard MacCormack, architekt Piers Gough czy projektanci z biura Foregin Office Architects. Centra zawsze powstają na terenie szpitala, gdzie jest odział onkologiczny i nazywane są Maggie`s Center od imienia inicjatorki całej akcji, a rozgłos jaki udało się osiągnąć dzięki współpracy znanych architektów pozwolił na myślenie o budowaniu także poza granicami wysp brytyjskich, planowane są realizacje m.in. w Barcelonie i Hongkongu