Każdego roku amerykańskie stacje telewizyjne, starając się przyciągnąć widza, wprowadzają nowe serialowe produkcje. Skąd czerpią pomysły?
Coraz częściej "podkradają" fabułę ulubionym autorom literackim. Jeśli książka była bestsellerem, bardzo prawdopodobne, że i jego ekranizacja stanie się hitem. Czasem nawet większym, niż literacki pierwowzór. W przeciwieństwie do filmów pełnometrażowych, serial w pewnym momencie
zaczyna "żyć swoim własnym życiem", a losy głównych bohaterów zależne są w dużej mierze od sympatii publiczności.

Jednym z najbardziej kultowych seriali, który powstał na podstawie książki, jest "Seks w wielkim mieście" (ang. "Sex and the City"). Wyprodukowała go telewizja HBO,
w latach 1998-2004 wyemitowano 6 sezonów. Bohaterki serii to cztery dobrze sytułowane mieszkanki Nowego Jorku: Carrie Bradshaw, Miranda Hobbes, Charlotte York i Samantha Jones. Ich życie, a więc także fabuła produkcji kręci się głównie wokół poszukiwania idealnego mężczyzny. Co do fabuły książki, można powiedzieć tyle, że właściwie jako takiej nie posiada, jest to raczej zbiór felietonów, które tworzy narratorka i główna bohaterka "Seksu..." czyli Carrie. Zarówno książka jak i serial stały się hitem, jednak serial zrobił większą karierę.

Na fali "zmierzchomanii" HBO zabrało się za kolejny bestseller. Tym razem telewizja wzięła na tapetę książkę Charlaine Harris "Martwy aż do zmroku" i tak powstała "Czysta krew" - opowieść o śmiertelniczce Sookie zakochanej w wampirze Billu. Niby żadna nowość, jednak też na pewno nie nadaje się na dobranockę. Nie brak tu ostrych scen, barwnych postaci i ciekawych dialogów. HBO znane jest z dobrego poziomu swoich produkcji. Przy okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że fabułę oparto nie na jednej książce, lecz całej serii pt."The Southern Vampire Mysteries". Na razie opublikowano 10 części, ale autorka zapowiada kolejną na 2010 rok. Obecnie możemy też oglądać drugą serię "Czystej krwi".

Temat wampirów zainteresował również producentów stacji CW specjalizującej się w serialach młodzieżowych. Wybrano więc serię autorstwa Jane Lisy Smith pt. "Vampire Diaries". Serial nosi ten sam tytuł i znamiona licznych podobieństw do "Zmierzchu". Czasem można nawet odnieść wrażenie, że aktor grający główną wampirzą rolę pobiera lekcje gry u Pattinsona. Nie pozbawia to przyjemności oglądania. Zwłaszcza, że dzieje się tu więcej niż w filmowym hicie. 

Na podstawie książek powstały też m.in. "Plotkara", "Dexter", "Kyle XY", a z polskich produkcji "Dom nad rozlewiskiem"