W dzisiejszych czasach, dobie elektroniki i gadżetów to, co jeszcze kilka lat temu zdawało się być zarezerwowane wyłącznie dla agenta 007, teraz staje się niemalże powszechne. Czy możemy czuć się bezpieczni? Dziś nie tak trudno dostać broń, wiele sklepów wysyłkowych oferuje sportowe wiatrówki i pistolety bez konieczności licencji na ich posiadanie (a skąd pewność, że broń posłuży tylko do celów sportowych czy kolekcjonerskich?). Jeśli wiadomo, gdzie szukać, można zaopatrzyć się w nie najgorszy sprzęt szpiegowski, do samoobrony i nie tylko. Gazy pieprzowe to już codzienność, podobnie krótkofalówki, pluskwy i aparaty poduchowe. Te ostatnie to temat tego artykułu. 

Sklepy z aparaturą do podsłuchów są w większości całkiem legalne. W Internecie mają bezpośrednie domeny, nie jest zaskoczeniem ich oferta, a ta z kolei proponuje sprzęt niemal na każdą kieszeń. Przeglądając kolejne kategorie produktów przenosimy się w świat kryminalistycznych technologii, trudno nie mieć przed oczyma Bonda (w którymkolwiek wydaniu aktorskim). Jednak to nie filmowe atrapy, to rzeczywisty sprzęt, który może zostać dowolnie wykorzystany. Trudno nie wątpić w szlachetność celów… 

Podsłuchiwanie od zawsze kojarzyło się i kojarzyć się będzie pejoratywnie. Już dzieci burzą się, gdy ktoś przysłuchuje się ich rozmowom. Nikt nie chce, by ich prywatne rozmowy słyszała osoba trzecia, nikt nie czuje się komfortowo podczas nagrywanych rozmów, które nieraz są konieczne (np. połączenia są monitorowane i nagrywane w przypadku załatwiania telefonicznie spraw w wielu bankach). A co z podsłuchującym? Przypadkowy często czuje się zażenowany, bez względu na to, co usłyszy. Jest to kwestia moralności. Czerpanie irracjonalnej satysfakcji z podsłuchiwania to objaw psychicznej choroby. 

Czy podsłuchiwanie może być dobre? Czy ogranicza się do niegodziwości?
Punkt sporny to kwestie, w których tylko zastosowanie podsłuchu pomaga uniknąć złamania prawa. Nie sposób zadać pytania, czy podsłuch założono tylko dla potwierdzenia podejrzeń przestępstw, czy z innych powodów, a ujawnienie przekrętów było przypadkowe? 

Z tym pytaniem zostawiam was teraz, przechodząc do małego przeglądu dostępnych na rynku urządzeń podsłuchowych. 

1.Podsłuchy telefoniczne. 

Powszechne, na każdą kieszeń (ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych). Zwykle ich zadanie to rejestrowanie rozmów, ale też miewają funkcje lokalizowania, gdzie telefon się znajduje. Są to oprogramowania obsługiwane zdalnie lub ustawiane ręcznie. Niewykryte mogą bardzo długo działać, nie pozostawiając widocznego śladu w aparacie. 

2.Pluskwy

Wszelkie mini nadajniki o dużym zasięgu działania (wysyłanego sygnału). Bywają maleńkie, zamaskowane, co umożliwia ‘podrzucenie’ ich niczego nieświadomemu ‘podejrzanemu’. Dobrze ‘podrzucone’ mogą bardzo długo pozostać niezauważone, jednak wykrycie jest możliwe, nie tylko za pomocą specjalnego sprzętu. 

3.Podsłuchy komputerowe


Monitorują działania i operacje na komputerze oraz w Internecie. Nie ma granic aktywności działania. Podsłuch komputerowy to specjalnie przygotowany pendrive. Jest bardzo dobrze zamaskowany, gdyż przypomina pendrive. Rejestruje zrzuty ekranu oraz słowa wystukiwane na klawiaturze. Podsłuch umożliwia wzgląd w rozmowy z komunikatorów internetowych oraz maile. Wyszpiegowane dane są przesyłane na inny komputer. Przez fakt, że po zainstalowaniu ‘pendrive’a’ można odłączyć, wykrycie takiego podsłuchu jest bardzo trudne. 

4.Ukryte

Mogą przypominać dowolny przedmiot, w dowolnym przedmiocie można je ukryć. Czy to paczka papierosów, płyta, gniazdko, długopis, oprawka okularów… możliwości zdają się nie mieć granic. Rejestrują rozmowy, mogą również zawierać kamery, radary z lokalizatorami… brzmi strasznie? Ukryte podsłuchy to najtańsza forma tego typu urządzeń. 

5.Podsłuchy GSM

Zwykle instalowane w telefonach komórkowych lub urządzeniach elektrycznych. W przypadku telefonu komórkowego, wystarczy włożyć kartę SIM, z innego numeru włączyć podsłuch i gotowe. Zasilany tak samo jak zwykła komórka.

Inne sprzęty szpiegowskie:

1.Mikrofony i dyktafony

Mogą być bardzo małe, dobrze ukryte. Rejestrować rozmowy i wysyłać na telefon komórkowy, komputer lub specjalne czytniki. 

2.Kamery

Od widocznych przez ukryte do tych całkowicie niezauważalnych. Bezprzewodowe, na bluetooth… możliwości jest bardzo wiele. 

3.Lokalizatory, zagłuszacze, wykrywacze

To jakby podsłuchy podsłuchów. Znajdują pojazdy lub urządzenia z podsłuchem, zakłócają fale lub kierują przekaz do własnych odbiorników. 

Czy w obliczu obecnej techniki możemy kiedykolwiek mieć pewność, że nasze rozmowy są w pełni prywatne?