Pamięć USB (znana także pod nazwami: PenDrive, USB Flash Drive, Flash Disk, FlashDrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive, USB-Stick) - urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z każdym komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych (zapisywanych w plikach) między komputerami.
Coraz więcej PenDrive'ów zawiera oprócz funkcji pamięci zewnętrznej dodatkowe funkcje w postaci odtwarzacza mp3, dyktafonu, radia UKF (FM), aparatu cyfrowego, itp. 
Najpowszechniejszym zastosowaniem tych pamięci jest jednak nadal przenoszenie i przechowywanie plików osobistych takich jak dokumenty, aplikacje, zdjęcia, muzyka i filmy. 

Są niewielkie, leciutkie i bardzo poręczne, jeszcze długo będą nam służyć za podręczne biura i biblioteki, przydatne w nauce i w pracy.

Niektóre mogą pomieścić całe zasoby naszego domowego komputera. Opracowano już pamięci o pojemności 256 Gb!

Firma Brando (www.usb.brando.com) ma w ofercie niesamowite pamięci, najnowszy trend to Pen Drive w kształcie smakołyku. Idealne na zabawny prezent! 

Pamięci Brando maja jedną podstawową wadę – zazwyczaj mają niewielką pojemność ( standardowo 2-4Gb), jednak w zupełności wystarczają do przenoszenia grafiki, plików mp3 czy tekstowych. A przez niewielką pojemność, nie są drogie. Ich ceny wahają się w zależności od kursu dolara amerykańskiego.

Za zakupy można płacić via PayPal i kartą kredytową, jednak należy produkt zamówić z wyprzedzeniem, bo doręczenie przesyłki do Europy trwa od 7 do 20 dni (poza Włochami, tu trzeba się liczyć z oczekiwaniem 20-30 dni)