Smart Fortwo zdobył sobie dość dużą popularność. Jest to niewielki miejski samochód, mieszczący dwóch pasażerów i znikomą ilość bagażu. Wyprodukowano pewną ilość egzemplarzy tego modelu z napędem elektrycznym. W 2007 w Londynie testowano 100 takich elektrycznych Smartów. Postanowiono ją zmodernizować i tym sposobem od listopada 2009 rozpocznie się produkcja drugiej generacji tego modelu.

Osiągi małego Fortwo z silnikiem elektrycznym będą podobne do tego z tradycyjną, benzynową jednostką napędową. Moc elektrycznego silnika wynosi 30 kW i pozwala na rozpędzenie się do 100 km/h w 6.5 sekundy. Przy naładowaniu Smarta do pełna będziemy mogli przebyć nim dystans 115 kilometrów.

Ciekawy jest sposób dystrybucji modelu. Będzie on z początku wynajmowany chętnym na okres 4 lat lub odpowiadający temu okresowi przebieg 60 tysięcy kilometrów. Usługa ta będzie dostępna w kilku miastach Europy Zachodniej: w Berlinie, Paryżu, Hamburgu, Mediolanie, Pizie czy Madrycie. Seryjna produkcja rozpocznie się nieco później, a do regularnej sprzedaży elektryczny Smart Fortwo trafi w 2012 roku.

Szkoda, że w Polsce nie wdrożono tego programu. Może dzięki takim autkom poprawiłby się nieco stan naszej przyrody?