Coraz rzadziej się zdarza, aby odbywały się ważne, eleganckie uroczystości na których trzeba się ubrać w smoking.

Jeszcze kilka lat temu smokingi ubierali mężczyźni na uroczystą kolację, koncerty, premiery teatralne, operę, oficjalne bankiety. Dzisiaj już nie tylko panowie zapomnieli o smokingach, ale najchętniej ubierają marynarki do jeansów.

Natomiast każdy mężczyzna powinien mieć chociaż jeden smoking u siebie w garderobie. Jeżeli nawet nie bywamy na imprezach typu ,,black tie” lub ,,cravate noire” i tak warto się zaopatrzyć w niego. Nie tylko smokingi nigdy nie zmienią swojego kroju, koloru, stylu, to na dodatek nigdy nie wiadomo kiedy może Nam się przydać. Smoking jest ubraniem ponad czasowym, przez lata nie zmienił się.

Smoking jest uszyty z czarnej, wełnianej tkaniny. Klapy marynarki są szalowe i wyłożone jedwabnym atłasem, a na bocznych szwach spodni,  naszyte są  błyszczące lampasy.

Do smokingu koniecznie musimy mieć białą koszulę zapinaną na spinki. Kołnierz w koszuli smokingowej jest na usztywnionej stójce z załamanymi rogami. Do tego stroju jeszcze Nam tylko brakuje pasa, muszki i lakierek! I już możemy iść na bal!