Na pewno każdemu z nas chociaż raz w życiu się przytrafiło, że czuł się niepewnie w obecności innych. Istnieją różne sytuacje nakłaniające do stresu - bądź to nowi znajomi, czy występy przed publicznością, a może rozmowa kwalifikacyjna o pracę. Lecz wyobraźmy sobie, że jesteśmy w markecie po zakupy, i już takie okoliczności wywołują u nas stres.
Fobia społeczna jest zaburzeniem lękowym, przy który odczuwa się lęk wobec sytuacji społecznych - towarzyskich lub zawodowych. Osoba cierpiąca na taka fobię odczuwa dyskomfort (w lekkich przypadkach) lub stres gdy jest pod obserwacja innych. Przejawia się to, gdy jest w autobusie, czy na imprezie, uczestniczy w przyjęciu, chodzi na randki, je w obecności innych ludzi. Uczestniczenie w tych lub podobnych sytuacjach jest istną męką dla ludzi zmagających się z przypadkiem nasilonej fobii społecznej.
Takiemu stresowi mogą towarzyszyć między innymi czerwienienie się, mocne pocenie się, przyspieszenie tętna a także zaburzenia mowy. Niestety, osoby chore fobią często  rezygnują nawet z życia towarzyskiego, i ograniczają wyjście z domu do minimum.
Socjofobia, niestety jest bardzo często występującym schorzeniem psychicznym zaraz po depresji i alkoholizmie.