I mamy na to sposób – nowy, zaprojektowany specjalnie do sortowania pojemnik na śmieci, który pomoże w codziennym sortowaniu śmieci, a przy okazji wygląda całkiem schludnie. Autorami tego projektu są Guisset Constance i Cid Grégory.
A zasada działania jest banalnie prosta – każdy z 3 pedałów umieszczonych na dole otwiera inną część śmietnika. A otwiera on się bardzo kreatywnie, bo na wszystkie strony. Górny p[pojemnik ma być przeznaczony na ogólne odpady organiczne. Zawiera także dozownik foliowych woreczków. Środkowa część przeznaczona ma być na odpady plastikowe, a dolna na szklane. Oczywiście na co przeznaczymy poszczególne pojemniki zależy wyłącznie od nas. Projektanci podali jedynie potencjalną możliwość zastosowania. Tri3 posiada bardzo nowoczesny wygląd i z całą pewnością pasowałby do wystroju nowoczesnych wnętrz. Jedyny zarzut to chyba to, że za dużo do poszczególnych pojemników raczej nie zmieścimy… No i tu stałe zadanie mężczyzny – wynoszenie śmieci.

Czemu to takie ważne?

Sortowanie śmieci na papier, szkło, metal i plastik doprowadza odpady (surowce wtórne) do stanu, który pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Recykling to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach, w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu. Wiążą się z tym koszty budowy odpowiednich oczyszczalni w wypadku ścieków, całych systemów regeneracyjnych, a także zakładów przemysłowych wykorzystujących odpady jako surowce. Recykling ma duże znaczenie dla ochrony środowiska i jest coraz szerzej stosowany np. niektóre firmy samochodowe dążą do tego, aby możliwe było powtórne wykorzystanie ponad 90% stali i metali kolorowych użytych do produkcji ich samochodów oraz stosują tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu.

To ważna sprawa i wielu ludzi dba o pakowanie osobno szkła, papieru, plastiku i innych odpadów. Jednak szybko się zniechęcają, widząc jak podjeżdża śmieciarka i panowie w kombinezonach ładują wszystkie śmieci do jednego kontenera, mieszając je… Im nie płaci się za ekologię, a powinno