W ciągu ostatnich kilku lat prawdziwym przebojem w świecie mody stały się spodnie z wysokim stanem (tzw. high waisted pants) doskonale podkreślające krągłą, kobiecą sylwetkę. Wszak która kobieta nie chciałaby wyglądać modnie, szczupło i atrakcyjnie? Spodnie z wysokim stanem są znakomitym rozwiązaniem zarówno dla młodych, przebojowych dziewczyn, jak i dojrzałych kobiet, które nie boją się eksperymentować ze swoją garderobą. Ponadto przy odpowiednio smukłej sylwetce i w odpowiednim zestawieniu z butami na wysokim obcasie, spodnie o takim kroju potrafią świetnie wydłużać nogi.

Niemniej jednak, także i w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia. Spodni z wysokim stanem powinny na przykład unikać osoby z krótką talią, gdyż może to sprawiać dość niekorzystne wrażenie krótkiego tułowia i jednocześnie nadmiernie uwydatniać ramiona. Także w przypadku tzw. „brzuszka”, zbyt krągłych bioder czy obfitego biustu należy mieć się na baczności, albowiem wysoki stan spodni może je jeszcze bardziej uwidocznić.

Z fasonem o podwyższonym stanie eksperymentowalo już wiele gwiazd i celebrytek i to z rozmaitym skutkiem. Zwykło się nawet twierdzić, iż są to niejako spodnie podwyższonego ryzyka. Na szczęście jednak jedynym grożącym w tym przypadku niebezpieczeństwem jest „wpadka modowa” w miejscu publicznym lub na salonach. Do tego rodzaju spodni dały się już m.in. przekonać: Jennifer Lopez, Christina Aguilera, Beyonce, Ciara, Jessica Simpson, Fergie, a także Edyta Herbuś. Efekty oceńcie sami…