Sportowo i ekologicznie – te dwa słowa w odniesieniu do samochodów jakoś nie idą w parze. Powoli zaczyna się to zmieniać. W związku z wyczerpywaniem się światowych złóż ropy naftowej naukowcy i inżynierowie szukają dobrego, wydajnego, ekologicznego i niezbyt drogiego paliwa napędzającego nasze środki transportu. Do głosu dochodzi gaz ziemny czy bioetanol, choć ciężko spotkać stację benzynową oferującą te paliwa…

Saab Aero X jest napędzany właśnie przy użyciu bioetanolu. Jest to nowatorska konstrukcja – silnik ma pojemność 2,8 litra, osiąga 400 KM i 500 Nm momentu obrotowego. Bryła nadwozia, podobnie jak technologia napędu – nowoczesna. Coupe z charakterystycznie wydłużonym przodem przywodzi na myśl konstrukcje aut wyścigowych sprzed lat – kierowca siedział tam prawie że na samym końcu samochodu. Samochód posiada automatyczną dwusprzęgłową przekładnię o 7 przełożeniach. Samochód pojedzie max. 250 km/h, posiada elektroniczny ogranicznik prędkości.

Z pewnością nowatorskie paliwa wejdą z czasem do szerszego użytku. Obecnie robią karierę w środkach transportu zbiorowego. Czy trafią także i do aut osobowych…?