Dłonie są bardzo często uznawane za wizytówkę kobiety, ale coraz więcej osób zwraca na nie uwagę również w przypadku mężczyzn. Jednak dłonie są narażone na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym również na detergenty, bez których trudno obejść się podczas prac domowych. Nie dziwi zatem fakt, że skóra dłoni tak często nosi objawy nadmiernego wysuszenia.

Sucha skóra dłoni czyli jaka?

Suchość skóry może być uwarunkowana genetycznie, ale często jest także wynikiem niekorzystnego oddziaływania bodźców środowiskowych. Jak powszechnie wiadomo, sucha skóra twarzy staje się cienka i matowa, traci miękkość i elastyczność, a dodatkowo sprawia wrażenie ściągniętej i szorstkiej. W odniesieniu do dłoni symptomy wysuszenia są w większości analogiczne.

Co szczególnie istotne, nadmiernie przesuszona skóry dłoni może niekiedy pękać w niektórych miejscach, co wywołuje nie tylko ogromny dyskomfort, ale również ból. W związku z tym, że wyeliminowanie wszystkich czynników ryzyka jest niemożliwe, w pierwszej kolejności należy odpowiednio zregenerować skórę dłoni, a następnie przestrzegać kilku prostych zasad z zakresu ich pielęgnacji.

Ratunek dla wysuszonych dłoni

Sucha skóra dłoni cierpi przede wszystkim z powodu niedoboru wilgoci, składników odżywczych i nawilżających, a także lipidów, tworzących naturalną barierę ochronną. Dlatego priorytetem w przypadku dłoni będzie przede wszystkim intensywna regeneracja skóry, opierająca się na przywróceniu równowagi hydrolipidowej i funkcjonowania mechanizmów obronnych.

Następnie nasze dłonie będą wymagały silnego nawilżenia kremem, o dużej zawartości substancji zapewniających, poprzez wiązanie wody w naskórku, długotrwałe odżywienie, a ponadto gwarantujących przywrócenie miękkości, gładkości i elastyczności. Produktów o takim działaniu najlepiej szukać w aptekach, w których odnaleźć można całe linie dermokosmetyków, takich jak Physiogel.

Dodatkowe wskazówki

Aby pielęgnacja dłoni przynosiła jeszcze lepsze efekty warto pamiętać o jeszcze kilku, dodatkowych wskazówkach. Przy większych pracach domowych, wymagających stosowania detergentów, sięgajmy po chroniące skórę, gumowe rękawiczki. Z kolei po kilkugodzinnym sprzątaniu postarajmy się sprezentować naszym dłoniom zabieg regeneracyjny, wykonany nawet we własnych czterech ścianach. Natomiast każdego dnia wieczorem, przed pójściem spać, nie zapomnijmy o kremie nawilżającym.

Sucha skóra dłoni bez wątpienia jest źródłem ogromnego dyskomfortu, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego, który doskwiera przede wszystkim paniom. Jednak piękne i zadbane dłonie nie muszą być czczym marzeniem. A zatem nawet jeśli w ostatnim czasie ich pielęgnacja nie była właściwa, nigdy nie jest za późno, aby spektakularnie poprawić ich wygląd przy pomocy odpowiednich kosmetyków.