Ówczesny tryb życia, większości z nas, niesie ze sobą wiele stresów. Zatłoczone ulice, ciągły hałas i natłok obowiązków, wszystko to sprawia, że czujemy się przemęczeni i zestresowani. 
Zbyt długie pozostawanie pod wpływem stresu, może destruktywnie wpływać na nasze funkcjonowanie w codziennym życiu, efektywność w pracy, jak i zdrowie. Jednak nie zawsze stres oznacza wszystko, co najgorsze, czego powinniśmy się bać i unikać. 
Stres bywa mobilizujący. Naukowcy już dawno wprowadzili rozróżnienie na trzy rodzaje stresu, z czego dwa dotyczą jego negatywnych, nieprzyjemnych aspektów, natomiast jeden to stres pozytywny. Eustress, czyli ten nieszkodzący rodzaj stresu, ma za zadanie zmobilizować nasz organizm do działania. Wywołuje on w organizmie zmiany fizjologiczne, dzięki którym nasze działania staja się efektywniejsze a ich wykonanie lepsze.

Ten rodzaj stresu odczuwamy najczęściej, gdy stawiamy czoła jakiemuś ważnemu dla nas wyzwaniu, gdy mamy otrzymać awans w pracy lub gdy ma miejsce jakieś ważne dla nas wydarzenie, jak ślub czy narodziny dziecka. Są to sytuacje, w których nasze zdenerwowanie może być dość intensywne, ale nie ma żadnego negatywnego wpływu na nasz organizm i jego funkcjonowanie. Gdy podejmujemy się jakiegoś wyzwania, jak egzamin czy ważny projekt w pracy, od którego wykonania zależą losy naszego awansu, eustress może wypłynąć mobilizująco i wspomóc nasze działania tak byśmy osiągnęli lepsze efekty.

Natura wyposażyła nas w stres nie tylko po to żebyśmy się go bali, unikali i szukali sposobów na jego rozładowanie, ale jako narzędzie, które jeśli nauczymy się dobrze wykorzystywać może pomóc nam działać efektywniej