Nie jest to pierwszy symulator farmy w historii gier komputerowych (pierwszy był SimFarm – 1993r.), ani pierwszy taki symulator 3D (pierwszym był bodajże John Deere American Farmer z 2004 r.), ani pierwszy symulator z tej serii (pierwszym był Symulator Farmy 2009). Nie można więc powiedzieć, że najnowszy twór firmy GIANTS Software jest czymś rewolucyjnym. Jednakże przy dużym zainteresowaniu, bardzo popularną ostatnio, „Facebookową farmą” kto wie, czy najnowsza odsłona SF’a nie spotka się z o wiele większym zainteresowaniem, niż w przypadku swoich poprzedników. Stwierdzenie to nie jest pozbawione sensu, gdyż za tą grą, oprócz wspomnianego wyżej argumentu, przemawia o wiele więcej.

GIANTS Software udostępnili nam 2 główne tryby, czyli tryb kariery oraz całkowitą nowość – tryb multiplayer. Zacznijmy jednak od tego pierwszego.

Rozpoczynając karierę rolnika, wcielamy się w młodego farmera, który na samym wstępie dysponuje dość pokaźnym, aczkolwiek niezagospodarowanym, terenem. Jak łatwo się domyśleć mamy za zadanie rozwinięcie gospodarstwa. Już na samym wstępie gra uderza nas swoim realizmem. Oprócz uprawy zbóż i warzyw możemy także zająć się hodowlą, co otwiera nam całkowicie nowe możliwości (sprzedaż mleka, bądź wykorzystywanie naturalnego nawozu). Na późniejszym etapie, kiedy w naszej skarbonce znajduje się już wystarczająca ilość pieniędzy, możemy dokonać zakupu traktora, kombajnu, lub innych maszyn rolniczych (wśród których m.in. kosiarki i opryskiwacze), które są w pełni licencjonowane. Oprócz wspomnianej już hodowli, całkowitą nowością jest możliwość zatrudniania sezonowych pracowników, których pomoc w późniejszych fazach gry jest nieoceniona.

Przejdźmy teraz do kolejnej innowacji, czyli trybu multiplayer, który paradoksalnie nie polega na rywalizacji z innymi graczami, a na współpracy w ramach jednego gospodarstwa. Rozwiązanie to otwiera cały szereg nowych możliwości.

Pozostałe nowości:

- poprawiony silnik graficzny

- możliwość włączenia automatycznego i darmowego ściągania dodatkowych modeli i map z Internetu

Wymagania sprzętowe:

Pentium IV 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 1 GB HDD, Windows XP/Vista/7