Już nie długo premiera filmu „ Witajcie w mroku” Henryka Dederko. Dokument poświęcony jest subkulturze polskich gotów. Opowiada o ludziach fascynujących się tą mroczną strefą ludzkiej osobowości. To co nam prezentują na zewnątrz budzi często skrajne emocje i społeczną dezaprobatę.

Subkultura gotycka powstała w latach 70/80. XX wieku z ruchu punk (a bardziej z post punk), jest również pod pewnym wpływem muzyki poważnej, a nawet ludowej (folkowej). Jest związana z muzyką gotycką. Często wśród gotów ukazuje się zainteresowanie okultyzmem, wampiryzmem, mitologią germańską czy - zwłaszcza w krajach słowiańskich - mitologią słowiańską. Są jednak także goci interesujący się tematami mistyczno-chrześcijańskimi oraz gnostycznymi (przekonanie o upadku ducha i uwięzieniu w świecie, byt materialny, siedziba zła i cierpienia). Subkultura gotycka jest postrzegana jako bardzo mroczna i dla osób z zewnątrz odpychająca.

Subkultura gotów charakteryzująca się zamierzoną pretensjonalnością, często przesadnie poetyckim sposobem bycia, noszeniem czarnych strojów i makijaży, w stylu retro. Czerń i jej konotacje jest jednym z ważniejszych wyznaczników subkultury, chociaż o ile w początkach subkultury w wizerunku czerń dominowała totalnie, obecnie dopuszczane są inne barwy, przede wszystkim odcienie czerwieni i fiolet. Drugim wyznacznikiem, przynajmniej od połowy lat 90-tych, jest ekstrawaganckie tworzenie wizerunku własnej osoby, a podczas organizowanych przez gotów imprez, tworzenie nastroju maskarady. Subkultura ta związana jest z wartościami takimi jak alienacja, egzystencjalizm, przemijanie, śmierć, nihilizm, ateizm. Szczególną rolę w integracji subkultury gotów w Polsce miały audycje w Programie Trzecim Polskiego Radia prowadzone przez Tomasza Beksińskiego. Miejscem integrującym tę społeczność dzisiaj, po śmierci Beksińskiego, jest przede wszystkim festiwal Castle Party organizowany rokrocznie w Bolkowie. Także istnieje ogromny (co się tyczy liczby widzów) festiwal w niemieckim Lipsku. Odwiedza go też coraz więcej polskich gotów. Subkultura ta jest jednak niejednorodna ze względu na wpływy muzyki elektronicznej, punka, metalu, black metalu, neofolku, oraz innych nurtów, dzięki czemu wewnątrz niej istnieją spory o określenie tego, czym jest gotyk. Jednakże z drugiej strony pozowanie, maskarada są też jej treścią.
W Polsce istnieją w ramach określenia gothic zespoły jak np. Aion, Sui Generis Umbra, Kraina Mroku, Krępulec, Infamis, Artosis , czy Moonlight. 

Takich gotów pokazuje Dederko. Nic więc dziwnego, że twórca lubiący pokazywać kontrowersyjny fragment rzeczywistości, zdecydował się na podjęcie tego tematu. O swojej produkcji mówi, że „przedstawia świat, w którym funkcjonuje umysł odrzucający racjonalność, ignorujący tradycyjne wartości moralne