Karykatura, groteska, sztuka, kicz – słowa najczęściej pojawiające się w kontekście twórczości Davida LaChapelle. Świat marzeń sennych i klimat rodem z Alicji w Krainie Czarów, to jego znak rozpoznawczy. Jeśli można mówić w sztuce o jakichkolwiek zasadach, on na pewno je złamie.

W wieku dziewiętnastu lat przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie poznał Andy`ego Warhola, co z pewnością wpłynęło na jego fascynację pop-artem. To właśnie pod okiem swojego mistrza stawiał pierwsze kroki jako profesjonalny fotograf dla Interview.

Fotografował najbardziej kontrowersyjne gwiazdy m.in Madonnę, Lady Gagę, Paris Hilton, Angelinę Jolie i Britney Spears. Jego zdjęcia gościły na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów tj. Vogue, Vanity Fair, Rolling Stone.

Nieskrępowana wyobraźnia pozwala mu tworzyć reklamy i fotografie artystyczne, które swoją kontrowersyjnością prowokują do dyskusji i przełamują tabu. Fantazyjne makijaże, futurystyczne sesje, układy nawiązujące do popularnych dzieł malarskich połączone z erotycznym napięciem – wszystkie te elementy składają się na prawdziwą ucztę dla oczu, która nieprędko znika z pamięci.

 

Chociaż prace LaChapelle`a mogą sprawiać wrażenie zbyt mocno poddanych obróbce komputerowej on sam zapewnia, że technologia cyfrowa zawsze będzie narzędziem podrzędnym w stosunku do aparatu fotograficznego. Ze złego zdjęcia cała technologia świata nie uczyni dobrego obrazu. A od tego wszystko się zaczyna.

Autor: Graphite