Mitsubishi, BMW i Kia w najbliższych miesiącach wprowadzą na rynek nowe, bądź zmodyfikowane auta o nieco „terenowym” charakterze. Jak widać, na takie auta dalej jest popyt i koncerny nie chcą przegapić szansy na zdobycie kolejnych klientów. Wszystkie wymienione modele w tym roku pojawią się w Europie.

Mniejszy i młodszy brat Outlandera- Mitsubishi ASX od przodu wygląda jak Lancer w wersji SUV. Japońscy designerzy w ostatnich swoich produktach cały czas nawiązują do najnowszej wersji, kultowego już, sportowego auta. Niestety, agresywne grill i światła z Lancera nie wyglądają zbyt efektownie w wersji nadmuchanej i rozciągniętej. Bryła samochodu wygląda zgrabnie, przetłoczenia na drzwiach i szerokie nadkola nadają autu trochę zadziornego charakteru, a tył z dzielonymi lampami jest bardzo ładny. Patrząc na to auto można stwierdzić, że w tym przypadku można było zaprojektować fajniejszy przód, bez konieczności ta ścisłego nawiązywania do Lancera. Jedyna potwierdzona jednostka napędowa ASX-a to turbodoładowany wysokoprężny silnik o pojemności 1.8l, który ma, w połączeniu z manualną sześciobiegową skrzynią biegów, zapewnić małe spalanie i spełniać najsurowsze normy dotyczące emisji CO2.

BMW zdecydowało się odświeżyć model X5. Auto które wejdzie do sprzedaży dostanie nowe bi-ksenonowe reflektory z ringami LED, zderzaki o sportowym charakterze i nowe, aluminiowe felgi. Tylne, dzielone lampy będą wykonane w technologii diodowej. Już z daleka będzie widać że zbliżające się auto to BMW. Monstrualna, charakterystyczna dla bawarskich aut, dzielona atrapa chłodnicy i duże światła mogą, choć nie muszą, podobać się klientom. Z tyłu pojawiły się dwa zabudowane tłumiki wydechu, a klapa bagażnika w porównaniu z poprzednia wersją, zyskała bardziej wyraziste załamania. Według informacji producenta klienci dostana możliwość wyboru między dwoma Dieslami i dwoma silnikami benzynowymi. Silniki wysokoprężne to 3-litrowe silniki z jedną lub dwoma turbosprężarkami o mocach kolejno 241 i 302 koni mechanicznych. Ci którzy wolą benzynę, mają do wyboru 302 konny silnik o pojemności 3litrów wspierany przez jedną turbinę, oraz potężny V8 o mocy 402 KM z dwoma turbinami. Wszystkie nowe X5 będą wyposażone w ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów.

Koreański koncern KIA opublikował niedawno pierwsze zdjęcia odmłodzonej wersji swojego mniejszego SUV-a- Sportage. Według zapowiedzi, młodszy model ma oferować więcej miejsca pasażerom oraz większy bagażnik. Ma być niższy od starszego brata, ale będzie od niego dłuższy i szerszy. Dodatkowo, największy w klasie rozstaw kół ma zapewnić autu dobrą stabilność w prowadzeniu. Nowy Sportage będzie o wiele ładniejszy od nudnego poprzednika. Odważniejsze przetłoczenia, synteza linii agresywnych lamp i grilla z chromowaną obwódką oraz wysokie i szerokie nadkola sprawiają że auto wygląda efektownie. O ile przód i profil są naprawdę udane, to tył wygląda jakby był za mocno podciągnięty ku górze i ma za małą tylną szybę. Mimo to, Kia Sportage przyciągnie uwagę klientów. Jak do tej pory, nie pojawiły się informacje co do silników w które będą wyposażone koreańskie auta, ale nie należy spodziewać się jednostek o mocy porównywalnej z BMW. Będą to raczej motory przystosowane głownie do miejskiej jazdy.

Ciężko powiedzieć, które z tych aut odniesie największy sukces. Każde z tych aut ma swoje wady i zalety. Wszystko wyjaśni się, gdy auta wejdą na rynek