Wiele osób, od wczesnego dzieciństwa, przejawia określone zainteresowania i zdolności w danej dziedzinie. Nie dziwi zatem fakt, że rodzice, którzy zauważą u swojej pociechy ogromne, a co najważniejsze, utrzymujące się, zamiłowania do tańca, sztuki czy muzyki, rozważa zapisanie jej do szkoły artystycznej. Jednak zanim podejmą ostateczną decyzję, muszą zmierzyć się z rozmaitymi wątpliwościami.

Różne oblicza szkół artystycznych

Wśród szkół artystycznych w Polsce, tanecznych, muzycznych, plastycznych czy teatralnych, można wyróżnić placówki, zajmujące się kształceniem ogólnym i kierunkowym od początku edukacji dziecka. Alternatywnym wariantem są szkoły artystyczne prowadzące działalność w trybie popołudniowym, a program nauczania obejmuje jedynie konkretną specjalizację.

Zalety szkół artystycznych

Szkoły artystyczne bez wątpienia posiadają wiele niekwestionowanych zalet, więc uczęszczanie do jednej z nich może przynieść szereg długofalowych korzyści. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na efektywne wykorzystywanie potencjału uczniów oraz doskonalenie posiadanych umiejętności, dzięki czemu mogą rozwijać swoje pasje, a ponadto rozbudzić poczucie estetyki oraz wrażliwość.

Ponadto, wiele szkół artystycznych dokłada wszelkich starań, aby edukacja ogólna nie ucierpiała w konfrontacji z kształceniem kierunkowym. Starannie wybrane podręczniki, liczne pomoce naukowe i rzetelnie prowadzone zajęcia są uznawane za podstawowe, a zarazem najlepsze źródła wiedzy, bez której czasem nawet największy artysta nie potrafi się obejść. Na szczęście obecnie nie ma problemu z zaopatrzeniem się w komplet podręczników – kupimy je w sklepach internetowych takich jak Merlin.pl, który ruszył z akcją „Podręczniki w 3 kliki”. W jej ramach stworzono kompletne listy podręczników, które można kupić naraz w jednym miejscu za pomocą kilku kliknięć.

Wady szkół artystycznych

Niestety, z pewnością znalazłyby się również takie placówki, które nauczanie konkretnej specjalizacji stawiają na piedestale i dążą w tej kwestii do perfekcji, często kosztem kształcenia ogólnego. Wybierając szkołę artystyczną dla swojej pociechy należy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę, zwłaszcza, że w ramach podsumowania pewnego etapu nauki przeprowadzane są rozmaite testy i sprawdziany, których wynik bardzo często determinuje dalsze ścieżki edukacyjne, przemierzane przez dziecko.

Niezwykle cenne będą opinie osób, które pośrednio lub bezpośrednio miały styczność z braną pod uwagę placówką. We własnym zakresie warto przeanalizować podręczniki, wykorzystywane w czasie lekcji, oraz sprawdzić metody, stosowane przy realizacji programu nauczania. W tym kontekście nieocenione może okazać się uczestnictwo w dniach otwartych szkoły, które są znakomitą okazją na przeprowadzenie rozmów z większością pedagogów.

Szkoły artystyczne to świetna propozycja dla osób nastawionych na rozwijanie konkretnych umiejętności. Jednak uczęszczanie do tego rodzaju placówki zazwyczaj wymaga od dziecka dojrzałości szkolnej na wyższym poziomie, niż w przypadku tradycyjnej podstawówki. Złotym środkiem w tej sytuacji wydaje się być stopniowe dawkowanie emocji, a przede wszystkim ilości obowiązków. W praktyce oznacza to wybór placówki popołudniowej na pierwszym etapie kształcenia, a ewentualnie na kolejnym szkoły artystycznej w pełnym wymiarze godzin.