Na początku roku szkolnego we wszystkich klasach są zbierane składki na grupowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW nie jest obowiązkowe, jednak większość rodziców decyduje się na jego wykupienie i nawet nie zastanawia się nad dodatkową polisą. Czy jest to dobra decyzja w przypadku, gdy jest planowany klasowy wyjazd za granicę?

Zielona szkoła za granicą to marzenie każdego nastolatka. Dlatego też informacja o spędzeniu całego tygodnia w nowym kraju jest przyjmowana przez uczniów z wielkim entuzjazmem. Niestety kilka lub kilkanaście dni na zagranicznej wycieczce to wystarczająco dużo czasu, by mógł przydarzyć się niespodziewany wypadek, o czym powinieneś pamiętać przede wszystkim Ty jako rodzic.

Wydaje Ci się, że ubezpieczenie grupowe organizowane przez szkołę pokryje wszystkie koszty leczenia? Okazuje się, że nie zawsze.

Na czym polega szkolne ubezpieczenie NNW?

Polisa szkolna jest aktywna cały rok i obowiązuje zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych, jak i na wakacjach. Warto też wiedzieć, że grupowe NNW jest ważne nie tylko w kraju, lecz także za granicą. W zakres polisy grupowej wchodzi zwrot kosztów za załamanie ręki, nogi, urazy głowy, kręgosłupa czy narządów wzroku lub słuchu.

Ubezpieczenie NNW nie dotyczy chorób przewlekłych wykrytych w trakcie wyjazdu. Rodzice nie mogą także ubiegać się o zwrot kosztów, jeśli na wycieczce zagranicznej ich dziecko uprawiało sporty podwyższonego ryzyka np. wspinaczkę górską.

Pamiętaj więc, że jeśli Twoje dziecko:

 

  • złamie rękę lub nogę,
  • uszkodzi kręgosłup,
  • dozna wstrząśnienia mózgu

 

w trakcie uprawiania sportów podwyższonego ryzyka, nie będziesz mógł ubiegać się zwrot kosztów leczenia w ramach grupowego NNW. Warto o tym pamiętać, ponieważ leczenie złamanej kończyny i innych urazów za granicą jest bardzo drogie – np. za złamanie nogi w Norwegii trzeba zapłacić 12 124 zł.

Sumy grupowego ubezpieczenia szkolnego są bardzo niskie i wynoszą najczęściej od 10 do 20 tys. złotych. Rodzice przekonają się o tym, gdy dokładnie wczytają się w zakres obowiązywania polisy, w których są uwzględnione zwroty kosztów NNW, np:

 

  • za każdy złamany ząb dziecka otrzymasz do 200 zł,
  • za wstrząśnienie mózgu otrzymasz maksymalnie 500 zł,
  • za pogryzienie przez zwierzę otrzymasz najwięcej 200 zł.

 

Ile możesz stracić na braku dodatkowego ubezpieczenia?

Ubezpieczenia grupowe to bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców – na początku roku musisz tylko wpłacić odpowiednią kwotę. Jest to jednak tylko wygoda pozorna. Choć o bezpieczeństwo dzieci na wyjazdach szkolnych dbają głównie nauczyciele, to właśnie Ty – jako rodzic – powinieneś przewidzieć, że organizatorzy nie zawsze będą w stanie zapobiec wszystkim wypadkom. Skutki niektórych zdarzeń mogą być bardzo bolesne zarówno dla dziecka, Ciebie, jak i… Twojego portfela. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia koszt opieki medycznej za granicą jest bardzo wysoki i sięga od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych – rekordowy wynik osiągnął pewien Polak, którego trzeba było przetransportować z Francji do Polski po wypadku w górach, co kosztowało go… 150 tys. złotych!

Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie podróżne?

Jeśli nie chcesz narażać swojego dziecka na niebezpieczeństwo, a rodziny na konieczność pokrycia bardzo wysokich kosztów leczenia, skorzystaj z możliwości wykupienia dodatkowej polisy. Nie musisz się martwić tym, że szukanie właściwego ubezpieczyciela zajmie Ci bardzo dużo czasu. Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Rankomat.pl znajdziesz najlepszą polisę bez konieczności wychodzenia z domu.

Co zrobić, aby znaleźć najlepsze ubezpieczenie podróżne?

Miejsca wyjazdów szkolnych są odgórnie ustalane przez nauczycieli lub rodziców w trakcie wywiadówki. Zanim więc przystąpisz do szukania dodatkowej polisy, zbierz wszystkie najważniejsze informacje:

 

  • miejsce docelowe wycieczki szkolnej:

 

Wysokość ceny polisy podróżnej będzie inna w Europie, a jeszcze inna – w Afryce czy Ameryce Południowej. Na jej koszt mają wpływ np. wysokie opłaty za opiekę medyczną w danym regionie czy uwarunkowania polityczne.

 

  • cel wyjazdu:

 

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko będzie jeździło na snowboardzie, pamiętaj że ubezpieczenie szkolne nie obejmuje sportów ekstremalnych. W takim przypadku najlepiej wybrać dodatkową polisę z opcją uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Dzienne opłaty za polisę tego typu wynoszą niecałe 10 zł.

 

  • okres ubezpieczenia:

 

Pierwszym dniem trwania ubezpieczenia powinna być data wyjazdu dziecka na zieloną szkołę – wylot samolotu, odjazd pociągu lub autokaru. Ostatni dzień to data powrotu, a dokładniej – data lądowania samolotu lub przyjazd pociągu.

Ubezpieczenie podróżne przyda się nie tylko w trakcie zorganizowanych wycieczek szkolnych, lecz także na innych, samodzielnych wyjazdach zagranicznych.

Grupowe ubezpieczenie NNW jest dobrym i łatwym rozwiązaniem dla rodziców, którzy wiedzą, że ich dziecko nie będzie wyjeżdżało za granicę. Jeśli jednak jest planowana wycieczka szkolna do innego kraju lub samodzielna podróż poza Polskę, warto dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo pociechy. W wyborze najlepszej polisy pomoże Ci serwis Rankomat.pl.