Fecal Matter, dwuosobowa grupa pochodząca z Montrealu to Hannah Rose Dalton i jej partner Steven Raj Bhaskaran. Ich konto na Instagramie powstało w 2016 roku. Szokują, rzucają wyzwanie ogólnie przyjętym normom i zachęcają do krytycznego myślenia. Przedstawiają nowy rodzaj autoekspresji, który pomaga znieść granicę między rzeczywistością a fantazją. Są znani i uwielbiani za dziwaczne, przełamujące tabu wizualizacje, które umieszczają serwisie Instagram.

Najnowszy projekt pary to cyfrowo zmodyfikowane buty, które wyglądają niczym szokująca deformacja ciała. Kształtem mogą przypominać stopy baletnicy, stojącej na palcach. Dodatkowo pojawia się obcas w formie ostrej, zakrzywionej wypustki wrośniętej w piętę. Projekt został wykonany z protez i ukształtowany w Photoshopie tak, aby stopy wyglądały realnie.

Fecal Matter postanowili urzeczywistnić szokującą wizję i zainicjować nowy trend. Dla duetu stworzenie ekstremalnego obuwia to dowód na to, że psychodeliczne wizje można przenieść do przestrzeni wielkich metropolii.

Buty są szyte na miarę, ukształtowane tak, aby idealnie dopasowały się do nóg odważnych klientów. Duet stworzył alternatywne stopy, które idealnie komponują się z odcieniem skóry oraz wszelkimi znamionami czy nierównościami.

Całość daje efekt idealnego wpasowania się w rzeczywistość i niezwykle realistyczny wygląd.

Takie obuwie kosztuje niemało. Ceny rozpoczynają się od 10 000 USD. To zrealizowana wizja marki Fecal Matters dotycząca przyszłości poddanego licznym modyfikacjom gatunku homo sapiens, Ludzie pod wpływem mediów społecznościowych i zaawansowanej technologii zyskają zupełnie nowy wizerunek.

„Możemy uzyskać obcy wygląd, zaprezentować go w internecie, zmienić go w Photoshopie, aby wyglądał realistycznie” - mówi Bhaskaran, „ale równocześnie jest w nas pragnienie, aby to co tworzymy w sieci Internet, spróbować przenieść do prawdziwego życia. Właśnie to robimy z butami”.

Duet z Montrealu, rzecz jasna nie jest jedynym, który posuwa się do tak odważnych projektów. Podczas tworzenia projektu Fecal Matter współpracował z artystką, Sarah Sitkin, która specjalizuje się w tworzeniu replik ciał i ich poszczególnych części. Naturalistycznie podchodzi do fizjologii.

Jej ostatni projekt „Bodysuits” prezentuje hiperrealistyczne, wykonane z lateksu korpusy. Eksponaty można nie tylko obejrzeć, ale również… przymierzyć.

Tego rodzaju projekty i wystawy poprzez kontrowersyjny charakter kreują sławne nazwiska na rynku sztuki współczesnej i prowokują ludzi do fundamentalnych pytań o to, jak daleko posuną się w procesie modyfikacji ciał.