Narzekamy często na mało twórcze zajęcia, zautomatyzowane wykonywanie czynności w pracy. Tu kolumna cyfr, tam kolumna… I niczego poza normę. Ludzie mają jeszcze nudniejsze i cięższe zajęcia, a mimo to potrafią odkryć w nich w sobie artystę. 

Japońscy rolnicy uprawiający ryż, narodowy produkt kraju kwitnącej wiśni, postanowili swoje pola przemienić w dzieła sztuki widoczne z lotu ptaka. Brodzenie po pas w wodzie - bo ryż potrzebuje wyjątkowej wilgoci - nie przeszkodziło im w wykonaniu planu. Kręgi w zbożu, rzekomo wykonane przez kosmitów, przy ryżowych grafikach wychodzą blado i tandetnie!

Na świecie znanych jest kilka tysięcy odmian ryżu, z czego około osiemdziesiąt nadaje się do spożycia przez człowieka. W Inakadate uprawia się ryż jadalny, do celów spożywczych, co nie przeszkadza mu występować w wielu odmianach i kolorach. W Polsce znamy kilka z uprawianych tam odmian ryżu.

Obrazy te powstają na powierzchniach około 15000 metrów kwadratowych - są olbrzymie! Obrazy są tworzone od 2000 roku z wykorzystaniem różnokolorowych roślin ryżu. Odpowiednie rozsadzenie tworzy widoczny z góry obraz. 

Tematyka ryżowych grafik jest najróżniejsza. Na polach można podziwiać tradycyjne japońskie motywy i przeniesione malowidła, ale także grafiki charakterystyczne dla zachodniego świata i sztuki. Widać, że farmerzy przygotowali się na przyjazd turystów z całego świata. Europejczyk łatwo rozpozna postać Napoleona na koniu. 

Taka zmiana krajobrazu uczyniła z Inakadate w Japonii atrakcję turystyczną. Inakadate może poszczycić się największymi tego typu obrazami w Japonii i na świecie.