Owiane tajemnicą od zawsze. Od najdawniejszych lat powstawały w piwnicach, zamkniętych pomieszczeniach i tajemniczych zamkach.
Później opisywane w książkach, teraz ukazywane w filmach.
Do najsłynniejszych, wybranych i opisanych przez Dana Browna należą Templariusze i Iluminaci.
Templariusze to Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, który powstał w 1118 roku. Na czele Zakonu stał wielki mistrz, którego, większością głosów, wybierało kolegium złożone z trzynastu elektorów: ośmiu rycerzy, czterech serwientów i jednego kapelana. Wielkim mistrzem mógł zostać wyłącznie brat po ślubach zakonnych. Od XIII wieku templariusze działali także na obszarze współczesnej Polski. Sensacyjnego odkrycia dotyczącego templariuszy w Archiwum Watykańskim dokonała w 2004 roku włoska badaczka prof. Barbara Frale. Podczas kwerendy natknęła się na pergamin, o którym przez ostatnie siedem wieków sądzono, że zaginał.


Iluminaci czyli Oświeceni. Do najbardziej znanych należeli: Iluminaci Bawarscy, Iluminaci Awiniońscy, Nowożytni Iluminaci.  Iluminaci za cel stawiało sobie szerzenie oświaty i propagowanie idei oświeceniowych oraz powstrzymywanie działalności jezuitów