Podstawą ich ideologii jest przekonanie o genetycznej wyższości rasy białej. Głównym symbolem, którym posługuje się ta grupa, jest swastyka zapożyczona przez nazistów z Indii. Jednak noeonaziści z poszczególnych państw wypracowali własne sybole najczęściej zapożyczone z lokalnych mitologii i legend. Najpopularniejszym w Polsce jest falanga zwana też ręką z mieczem, będąca symbolem Narodowego Odrodzenia Polski – organizacji uważanej za neonazistowską. Inne popularne znaki to runa życia i runa śmierci, koło zębate czy trystyka. Nazizm jest zabroniony przez prawo wielu państw, dlatego jego zwolennicy wypracowali cały system znaków, którymi posługują się dla wzajemnej identyfikacji. Bardzo często możemy spotkać na ubraniach (np. na t-shirtach, naszywkach, bluzach) liczbę 14. Jest to skrót od sloganu zawierającego 14 słów „We must secure the existence of our people and a future for White children” (Musimy zachować byt naszych ludzi i przyszłość dla Białych dzieci). Kolejnym numerologicznym symbolem jest liczba 88 oznaczająca zawołanie Heil Hitler (H jest ósma literą alfabetu). Popularna jest też liczba 28 oznaczająca Blood & Honour – międzynarodową neonazistowską organizację. 

Obok symboliki liczb występuje też symbolika liter. I tak KKK oznacza Ku Klux Klan a BH wspomniany wcześniej Blood & Honour, NF to Nazi Front. Najpopularniejsze w Polsce dwie organizacje naistowskie to NOP - Narodowe Odrodzenie Polski oraz ONR Obóz Narodowo-Radykalny. 

Można odnieść wrażenie, że organizacje, które posługują sie tak skomplikowaną syboliką, skupiają ludzi inteligentnych i zaangażowanych. Nie zapominajmy jednak, że jest to siła kierowana nienawiścią i agresją. Dobrze znać tajny kod neonazistów, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed kłopotami