Możliwość zwiedzania świata za przystępną cenę kusi, a sposobów na podróżowanie w niskiej cenie jest wiele. Ciekawe pakiety oferowane przez linie kolejowe, zniżki i karty rabatowe dla turystów – to jeszcze nic w porównaniu z rewolucją, jaką okazały się tanie połączenia lotnicze. Co jednak zrobić, by tanie loty były naprawdę ekonomicznym sposobem wędrowania po świecie? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Spory wokół tanich lotów
Tanie loty wzbudzały początkowo wiele emocji. Jedni zarzucali nowym przewoźnikom brak profesjonalizmu oraz oszczędzanie na bezpieczeństwie pasażerów. Dziś wiadomo, że te obawy były bezpodstawne, a słowo „tańsze” wcale nie musi oznaczać „gorsze”. Mimo to szukając tanich przelotów koniecznie trzeba sprawdzić kilka bardzo ważnych informacji, dzięki którym można w trakcie podróży uniknąć dodatkowych i niespodziewanych kosztów.
Cena biletu, nawet jeśli jest wyjątkowo kusząca, powinna zostać dokładnie przeanalizowana. Należy sprawdzić, jakie usługi ona obejmuje. Wiadomo, że w większości przypadków tańszy lot wiąże się z brakiem darmowych drinków czy kanapek na pokładzie, choć w niektórych firmach można się natknąć na poważniejsze utrudnienia. Czasami okazuje się, że cena biletu obejmuje tylko przelot. A co z opłatą bagażową? Co z opłatami lotniskowymi? To właśnie takie dodatkowe opłaty często niemile zaskakują podróżnych. Aby uniknąć przykrej sytuacji należy zatem sprawdzić wszystkie opłaty dodatkowe i dopiero po takiej kalkulacji wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Czasem okazuje się że cena za całość przelotu tanimi liniami jest większa niż alternatywny bilet w liniach tradycyjnych.

Gdzie szukać tanich lotów?
Tanich połączeń lotniczych można szukać na kilka sposobów. Pierwszym jest skoncentrowanie się na liniach lotniczych, które – konkurując z potęgami branży lotniczej – przyciągają niższymi cenami. Nie oznacza to jednak, że „starzy” przewoźnicy nie walczą o klientów. Znani przewoźnicy europejscy często przypominają o sobie różnymi akcjami promocyjnymi oraz konkursami, dzięki którym można skorzystać z tańszego przelotu ich liniami.

Jak wybrać najtańszą ofertę?
Szukanie najtańszego rozwiązania jest proste dzięki wyszukiwarkom lotów. Można je znaleźć na stronach tych biur podróży, które zajmują się m.in. sprzedażą biletów lotniczych i są autoryzowanym Agentem IATA co dodatkowo daje nam gwarancję dobrego zakupu (jak np. biuro First Class). Wystarczy wpisać miejsce rozpoczęcia podróży oraz nazwę docelowego lotniska, by uzyskać listę wszelkich możliwych połączeń (również tych z przesiadkami) wraz z cenami biletów. Po sprawdzeniu informacji na temat ewentualnych opłat dodatkowych można automatycznie zarezerwować bilet w internecie i zająć się przygotowaniami do podróży.

Infolinia. Warto z niej korzystać
Choć wielu tanich przewoźników działa uczciwie i nie stosuje wobec swych klientów podchwytliwych sztuczek, warto w porę rozwiać swe wątpliwości. Masz pytanie? Zadzwoń na infolinię! Każdy uczciwy przewoźnik i Agent ma taką usługę. To prosty sposób na uzyskanie odpowiedzi na wszystkie swe pytania związane z samym lotem, ograniczeniami dotyczącymi bagażu oraz ostateczną ceną rejsu. W ostateczności można zarezerwować bilet również za pośrednictwem kontaktu z Call Center.