Która z nas nie marzy o kostiumie od Chanel, jeansach Calvina Kleina czy oryginalnej torbie od Prady ? Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że w poszukiwaniu najmodniejszych ubrań czy dodatków nie musimy zaglądać do butików w Mediolanie czy Paryżu. Nad Wisłą również roi się od młodych, zdolnych i niepokornych projektantów, którzy mają naprawdę wiele do zaoferowania. Niektórzy mają już na koncie międzynarodowe sukcesy, inni dopiero czekają na swoje 5 minut. Najbardziej pożądanymi polskimi projektantami są aktualnie Maciej Zień, Dawid Woliński, Gosia Baczyńska i Natalia Jaroszewska.

Maciej Zień zadebiutował jako 17-latek. Zaprezentował wówczas swoją pierwszą kolekcję na lubelskim pokazie mody "Prowokacje". Potem wygrywał w wielu znaczących konkursach, aż w końcu, w 2004 roku sięgnął po jedno z najwyższych trofeów - Belvedere International Achievement Award. Nagroda ta przyznawana jest młodym ludziom stojącym u progu kariery międzynarodowej. Sukcesów na koncie Zienia jest zbyt wiele, aby je wszystkie wymieniać. Warto jednak podkreślić, że celebrytki wprost uwielbiają jego kolekcje. Do stałych klientek należą Grażyna Torbicka, Małgorzata Kożuchowska, Aneta Kręglicka i Monika Richardson. Na galę rozdania Telekamer suknię od Zienia założyła sama Andie MacDowell.

Dawid Woliński funkcjonuje w modowym światku dopiero od sześciu lat, a już zdołał osiągnąć naprawdę wiele. W 2005 roku podbił serca fanów mody za granicą, dzięki pokazaniu swojej kolekcji podczas Fashion Week w Lizbonie. Nazwisko Wolińskiego kojarzy się z elegancją i luksusem. U Dawida ubierają się Nicole Richie i Paris Hilton!

Gosia Baczyńska ma niezwykły dar. Dzięki niej każda kobieta może wyglądać (i poczuć się) jak milion dolarów. Laureatka licznych prestiżowych nagród branżowych dba o szczegóły. Tkaniny sprowadza z Francji, Nowego Jorku i Mediolanu. Nic dziwnego, że jej wieczorowe kreacje rozchodzą się jak świeże bułeczki. Do największych fanek projektantki należą Magdalena Cielecka, Edyta Olszówka i Reni Jusis. Co ważne! Gosia zaprojektowała kolekcję dla marki Reserved. Dzięki przystępnym cenom my, zwykłe śmiertelniczki, mogłyśmy poczuć się jak celebrytki w strojach projektu Gosi.

Natalia Jaroszewska przez dwa lata z rzędu otrzymywała od "elle" tytuł Projektanta Roku. Jej kariera nabrała rozpędu w 2000 roku, kiedy to wygrała ogólnopolski konkurs na projekt sukni ślubnej, organizowany przez renomowaną firmę Cymbeline. Jaroszewska jest ceniona nie tylko przez klientki, ale i przez krytyków i wszelkiej maści fashionistów.Designerka ma swoje stałe grono klientek, do których należą liczne gwiazdy polskiego show biznesu, m.in. Kasia Bujakiewicz, Kasia Cichopek, Joanna Brodzik, Agnieszka Dygant.

Czy warto śnić o kolekcjach zagranicznych projektantów, kiedy mamy w zasięgu ręki takie talenty?