"The Phenomenal Handclap Band" to grupa muzyków i artystów z dolnego Manhattanu i Brooklynu, którzy występują na żywo jako energetyzująca ósemka, stwarzając niesamowity spektakl. Przypomina on bardziej duchowe przeżycia kościelne niż koncert rockowy, działając na zmysły rozszalałego tłumu.  
Daniel Collás i Sean Marquand są trzonem zespołu, razem po latach poszukiwań i kontemplacji, dzięki występom na żywo, w końcu odnaleźli swój styl. Zaangażowali do muzyki swoich przyjaciół. Są to Patrick Wood, Nicholas Movshon, Luke O'Malley, Laura Marin, Bing Ji Ling, Pier Pappalardo i Joan Tick.
Zespół wystartował gdy Collás i Marquand, Dj-e nowojorskiego undergroundu, mieli dosyć puszczania cudzej muzyki. Byli przy tym wdrożeni w sztukę nocnych koncertów i posiadali wiedzę encyklopedyczną na temat muzyki od brazylijskiego solu po psycho-rock. 
W końcu stworzyli The Phenomenal Handclap Band, kompromis między melodią Indie rock a undergroundowym soulem. Zapożyczając dźwięki progresywnego rocka, disco, elektro, Collás i Marquand spełnili swoją wizję.

W czerwcu tego roku została wydana pierwsza płyta zespołu. Singiel "15 to 20" jest dynamiczny i rytmiczny, a głos wokalisty miękki i kojący. Pomysłowy teledysk przedstawia całą ósemkę w ośmiu ujęciach obok siebie robiących te same czynności, przemierzających ulice Manhattanu, pijących kawę, korzystających z różnych środków transportu. W tym samym momencie pokazywane są ujęcia zza pleców, z przodu z dołu. W końcu wszyscy spotykają się w ciemnym pokoju przy stole bilardowym, wyrzucając z walizek pieniądze. Świetna stara taśma wprowadza styl retro. 
Kawałki "The Journey to Serra da Estrela" i "Give it a Rest" to cudowne ukłonem w stronę akustycznych wirtuozerii "The Doors" i starego dobrego funku! "You'll Disappear" przypomina elektryczne dźwięki Giorgio Morodera. W "Testimony" głos wokalisty rozpala do czerwoności! Fenomenalne!