Tomasz Jaxa Kwiatkowski (ur. 2 sierpnia 1966 r. w Warszawie) – polski malarz, karykaturzysta.
Podstawą twórczości artysty jest malarstwo sztalugowe; olej na płótnie i olej na desce. Tworzy portrety, martwą naturę, pejzaże a także obrazy abstrakcyjne. Często odnosi się do postaci historycznych i wydarzeń.

Jest autorem ok. 300 obrazów, niektóre z dzieł miały powierzchnię około 6 m2. Część z nich trafiła do Belgii, Szwecji i Australii. W roku 1997 dwa obrazy „Ukryta” i „Górski Staw” uczestniczyły w Aukcji dla Powodzian, organizowanej przez TVP „Moja i Twoja Nadzieja”. Wziął udział w Międzynarodowej Wystawie Satyrykon 2010. Jest mistrzem w naśladowaniu wielkich malarzy m.in. Wojciecha Kossaka, Leonardo da Vinci, Camille Pissarro. Wszystkie kopie wykonane są w innych wymiarach niż oryginały. Największą jego pracą, powiązaną ze sobą tematycznie, jest wykonanie 14 portretów prezesów Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Artysta współpracuje z miesięcznikiem „Handball Polska” przy tworzeniu ilustracji (portretur) znanych piłkarzy ręcznych i trenerów.

Motto malarza: "Być artystą znaczy wybiegać myślą i wyobrażeniem przed szereg, myśli tej nie może ograniczać przeszłość, ani tym bardziej przyszłość."

Mieszka w Warszawie.

Najbardziej znanym obrazem artysty jest „Mała bitwa pod Grunwaldem” (2009). Dzieło (z ramą 300x140 cm), w skali 1:3 do pierwowzoru Jana Matejki, powstawało przez dziewięć lat. Malowane było pędzelkami retuszerskimi co pozwoliło bardzo wiernie odtworzyć postacie. Obliczano, że wykonano ok. 30 mln pociągnięć pędzlem. Replika od oryginału różni się kilkunastoma szczegółami. Obraz latem 2010 r,. wystawiany był w Muzeum Techniki, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz w maju 2011 r. podczas Nocy Muzeów w Mennicy Polskiej.

www.tomaszkwiatkowski.pl