Przedstawiamy ranking 10 najlepiej sprzedających się w kwietniu w sieci Vobis Digital telefonów oraz smartfonów. Na liście królują produkty firm Nokia (cztery modele) oraz HTC (3 modele), ale znalazło się również miejsce na urządzenia firmowane przez Sony Ericsson (2 sztuki) oraz kultowa już Emporia.

1. Nokia 1209 Silver
Prosty w obsłudze i niedrogi telefon komórkowy o zadziwiająco bogatym zestawie funkcji. Urządzenie wyposażone jest w świetny, kolorowy wyświetlacz, miłą dla oka i trwałą obudowę oraz dzwonki MP3 i polifoniczne. Nokia 1209 poza wszystkimi standardowymi funkcjami telefonu (rozmowy, SMS, MMS, kalendarza, książką kontaktów itp.) ma również wbudowany głośnik, latarkę, aplikację do monitorowania kosztów połączeń (szczególnie przydatną osobom korzystającym z kart pre-paid), filtr eliminujący szumy podczas rozmów oraz zestaw podstawowych aplikacji (np. gier). Użytkownik może też bez problemu dopasować telefon do swoich preferencji - producent przewidział możliwość ustawienia własnej tapety, wygaszacza ekranu itp.

2. Nokia 1661 Black
Kolejny produkt Nokii, w którym udało się połączyć bardzo rozsądną cenę z dużą liczbą interesujących funkcji dodatkowych. Model 1661 wyposażony jest w radio FM, silną antenę (dzięki której można prowadzić rozmowy nawet w miejscach, w których występują problemy z zasięgiem sieci komórkowej), jasny wyświetlacz TFT o rozdzielczości 1229 x 160 pikseli (wyświetlających 65 tys. kolorów) oraz dzwonki polifoniczne i MP3. Ciekawostką jest głośnik typu "3 w 1", dzięki któremu dźwięk dzwonka jest słyszalny nawet w miejscach o dużym nasileniu hałasu, a także mówiący budzik (który uruchamiamy lub wyłączamy dedykowanym klawiszem skrótu).

3. Emporia Talk
Telefon zaprojektowany z myślą o osobach, dla których "komórka" to przede wszystkim narzędzie do komunikacji. Nie znajdziemy tu zbyt wielu dodatkowych funkcji - ale za to wszystkie podstawowe realizowane są wzorowo. Atutem urządzenia są duże przyciski, wyraźny, monochromatyczny ekran (wyświetlane na nim cyfry i litery są bardzo łatwe do odczytania) oraz przemyślane, łatwe w obsłudze menu. Emporia Talk wyposażony jest także w wydajną baterię, która wystarcza na 2,5 h rozmowy i maksymalnie 210 godzin pozostawania w stanie czuwania. Użytkownik telefonu ma do dyspozycji również dzwonki polifoniczne, budzik z funkcją drzemki, kalkulator oraz tryb głośnomówiący.

4. HTC HD2 Leo HSPA GPS
Smartfon dla wymagających - HTC HD2 to dużo więcej niż tylko telefon komórkowy. To wydajny i nowoczesny komputer osobisty zminiaturyzowany do rozmiarów klasycznej "komórki". Wyposażono go w pojemnościowy ekran dotykowy o przekątnej 4,3", system Windows Phone oraz szybki procesor 1 GHz. Urządzenie oferowane jest z bogatym zestawem aplikacji - mamy tu m.in. program do poczty elektronicznej, kalendarz, komunikator, przeglądarkę internetową, odtwarzacz oraz multimediów (co więcej - użytkownik może w każdej chwili zainstalować dodatkowe oprogramowanie). 

Specyfikację uzupełniają m.in. 3G, Bluetooth, WiFi (telefon obsługuje bezprzewodowe sieci), czujnik światła (jasność ekranu jest automatycznie dopasowywana do jasności pomieszczenia) oraz czujnik zbliżeniowy

5. Sony Ericsson U100i Yari HSDPA GPS
Yari to bardzo udany model firmy Sony Ericsson - w niewielkim urządzeniu znajdziemy mnóstwo interesujących funkcji i aplikacji. To tak naprawdę przenośne centrum rozrywki - świetne do oglądania filmów, słuchania muzyki, robienia zdjęć (smartfon ma wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą 5 megapikseli). 
Ciekawostką jest oprogramowanie Media Go, dzięki któremu zabieranie multimediów ze sobą jest prostsze niż kiedykolwiek przedtem (wystarczy przeciągnąć wybrane materiały z komputera). Telefon umożliwia wyświetlanie filmów z serwisu YouTube.com, ma także wbudowany głośnik, krokomierz oraz... układ GPS, dzięki któremu urządzenie może pełnić funkcję nawigacji GPS.

6. HTC Desire HSDPA WLAN GPS
Pierwszym, co rzuca się w oczy w tym urządzeniu jest świetny, bardzo jasny i wyraźny wyświetlacz 3,7", wykonany w rewolucyjnej technologii AMOLED. Ale to nie jedyny atut modelu Desire, równie ważny jest wydajny procesor Snapdragon 1 GHz firmy Qualcomm - to on sprawia, że wszystkie aplikacje działają błyskawicznie i stabilnie, a użytkownik może bez najmniejszych problemów przełączać się między nimi. Warto też wspomnieć o nowoczesnym systemie operacyjnym Android, który w tym urządzeniu współpracuje z autorskim, wygodnym w obsłudze interfejsem HTC Sense.
Urządzenie oferowane jest z aplikacjami ułatwiającymi korzystanie z serwisów społecznościowych (m.in. Facebook oraz Twitter). Jego zaletami jest również obsługa technologii Adobe Flash, dotykowy ekran, którym można sterować za pomocą gestów wykonywanych więcej niż jednym palcem, wbudowany moduł GPS oraz aparat cyfrowy z matrycą o rozdzielczości 5 megapikseli.

7. HTC Touch Pro 2 HSDPA WLAN GPS
Smartfon dla osób, które muszą mieć stały, wygodny dostęp do poczty elektronicznej i WWW. Urządzenie wyposażone jest nie tylko w duży, dotykowy ekran (o przekątnej 3,6"), ale również w wysuwaną klawiaturę QWERTY, na której można wygodnie pisać nawet długie wiadomości. Biznesmeni i menedżerowie docenią również z pewnością świetnie zaprojektowaną aplikację do przeprowadzenia rozmów telekonferencyjnych. Atutem urządzenie jest też technologia Straight Talk - jej zadaniem jest minimalizowanie wszelkich zakłóceń i szumów, a także wbudowany zestaw głośnomówiący. 
To oczywiście nie wszystko - "na pokładzie" znajdziemy również wszystkie niezbędne współczesnemu użytkownikowi aplikacje i funkcje, m.in. GPS, odtwarzacz multimedialny, klienta poczty, Bluetooth, 3G, WiFi itp.

8. Nokia 5530 XpressMusic Red EDGE WLAN
Trzy świetne urządzenia w jednej obudowie - telefon komórkowy, odtwarzacz MP3 oraz cyfrowy aparat fotograficzny. Model 5530 XpressMusic wyposażony jest w dotykowy wyświetlacz 2,9" (rozdzielczość 360x640 pikseli), wygodny w obsłudze interfejs oraz procesor SDP najwyższej jakości, który zapewnia użytkownikowi doskonały dźwięk. Co ważne, urządzenie ma także standardowe wejście słuchawkowe mini-jack 3,5mm (dzięki temu użytkownik może podłączyć do niego ulubione słuchawki), a także moduł WiFi, umożliwiający surfowanie po Internecie za pośrednictwem sieci WLAN.
Nokia 5530 XpressMusic wyposażona jest też w system operacyjny Symbian, aparat z matrycą o rozdzielczości 3,2 megapiksela, moduł Bluetooh, gniazdo kart MicroSD oraz pojemną baterię, dzięki której telefon może pozostawać w stanie czuwania do 351 godzin.

9. Nokia 2720 Fold Black GPRS
Elegancki, składany telefon komórkowy, wyposażony w system Symbian, tuner radiowy oraz dwa wyświetlacze - główny oraz pomocniczy (ten drugi jest szczególnie ciekawy - wykorzystano w nim tzw. efekt lustra, dzięki któremu ekran jest widoczny dopiero, gdy zostanie podświetlony). Użytkownik może również korzystać z programu pocztowego, cyfrowego aparatu z matrycą 1,3 megapiksela, kalendarza, notatnika oraz technologii Bluetooth.

10. Sony Ericsson U10i Aino HSDPA GPS
Aino to przenośne centrum multimedialna - smartfon o imponujących możliwościach i parametrach, wyposażony m.in. w doskonały, 3-calowy, wyświetlacz oraz cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 8,1 megapiksela. Urządzenie zaprojektowano z myślą o korzystaniu z muzyki, filmów, zdjęć - takie materiały można przesyłać pomiędzy Aino a komputerem PC za pomocą aplikacji Media Go (obsługującej bezprzewodowe sieci WiFi). 
Atutem smartfona jest wygodny w obsłudze dotykowy interfejs, funkcja biblioteki multimediów, wbudowany moduł GPS oraz... możliwość wykorzystywania urządzenia w charakterze pilota do konsoli PlayStation 3. Mamy tu także tuner radiowy, system tłumienia zakłóceń dźwięku, Bluetooh (w zestawie z Aino nabywca dostaje bezprzewodowy zestaw słuchawkowy) oraz baterię wystarczają nawet na 300 godzin w stanie czuwania.