Unikatowy projekt w formie ołówkowego szkicu pochodzi z 1497 roku. Krążą spekulacje, że miał być to podarunek dla Lisy Gherardini, żony bogatego kupca, którą artysta uwiecznił na swoim najsłynniejszym obrazie- „Mona Lisa”.

Szkic torebki Leonarda da Vinci


Gherardini to  założona przez potomków Mony Lisy  luksusowa firma galanteryjna z Florencji, która wprowadzi  projekt na rynek już w marcu tego roku, w limitowanej ilości 99-ciu egzemplarzy. Za obecny wizerunek torebki odpowiedzialna jest Carla Bracialini. Odtworzyła szkic artysty z nienaganną precyzją i w najdrobniejszych szczegółach.

Pretiosa

Pretiosa- bo tak nazwany został model torebki, wykonana jest z cielęcej skóry. Z przodu ozdobiona haftami. Renesansowego charakteru dodaje jej duży miedziany uchwyt ręcznie formowany z krótkim skórzanym paskiem. Przeznaczona jest do trzymania w dłoni. Gotowe ,,dzieło” można obejrzeć na ekspozycji florenckiego Museo Ideale Leonardo Da Vinci, gdzie znajduje się oryginalny szkic.

Torebkę Leonarda da Vinci można zobaczyć na wystawie florenckiego muzeum

Autor: Aleksandra Daniszewska

Źródła:http://www.allvoices.com/contributed-news/11262747/image/89515255-women-s-handbag-designed-by-leonardo-da-vinci
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2087977/Gherardini-Pretiosa-handbag-Made-calfskin-designed-Leonardo-da-Vinci.html