Wielu osobom czerwone chrosty na twarzy, na dekolcie, czy na plecach kojarzą się z koszmarem nastolatka. Co jednak mają poradzić Ci, którzy z niego nie wyrośli? Najczęściej spotykamy się z tą dolegliwością w wieku od 13 do 19 lat. Spotykają się z tym zarówno mężczyźni jak i kobiety. Trądzik nie wybiera, uznaje równouprawnienie. U nastolatków pryszcze pojawiają się, bo organizm jest w fazie przemian i dorastania. Oczywiście nie wszyscy musza borykać się z tym problemem. W zależności od cery, odżywiania się i wszelkich innych zewnętrznych czynników mogą znaleźć się szczęściarze, których ta niemiła dotkliwość ominie.

U dorosłych za trądzik odpowiada nadmierna ilość olejów w gruczołach skórnych. Do skóry dostają się bakterie i wynikiem ich jest trądzik. Zarówno nastolatkowi jak i dorośli uporczywie walczą z tą przypadłością. Taka walka może zakończyć się sukcesem. Nie wierzysz? Spróbuj paru sposobów, raczej nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Jeśli chodzi o dietę. Musisz jeść zdecydowanie więcej warzyw i owoców. Unikaj potraw pikantnych, na jakiś czas zapomnij o ostrych przyprawach i sosach. Niszczymy trądzik witaminą C, a owoce i warzywa zawierają o wiele więcej witamin i składników ważnych dla naszego zdrowia. Zaprzyjaźnij się z owocami cytrusowymi i awokado. Możesz sobie pomóc również w czasie kąpieli. Używaj mydła siarkowego. Może nie pachnie, nie wygląda za ładnie, ale może pomóc. Stosuj też peelingi. Oczyszczą twoją skórę. Można zafundować sobie także kąpiel. Do pełnej ciepłej wody wanny wlej miksturę. Do trzech litrów wody wrzucaj mieszane zioła, np. mięta, tymianek, rumianek, skrzyp popularny. Zagotuj, odcedź wodę i wrzuć do wanny.

Z domowych sposobów możesz sprawdzić też okład z cebuli. Nieprzyjemny zapach rekompensują efekty. Nie są natychmiastowe, ale pomagają. Rozgotuj cebulę, namocz gazę i trzymaj na twarzy ok. 2 godzin. Następnie zmyj ciepłą wodą i użyj odpowiedniego dla cery trądzikowej kremu. Maseczki z drożdżami zarówno kupione, jak i te zrobione samemu, także mogą zdziałać cuda. W aptece znajdziemy też wiele gotowych suplementów, które nie gwarantują nam pozbycia się problemu, ale mogą pomóc. Przykładowe tabletki Lewitan, w ich składzie właśnie znajdują się drożdże. 
Jeśli trądzik jest przewlekły i bardzo kłopotliwy i żadne sposoby, ani domowe, ani prosto z apteki nie pomagają, koniecznie odwiedź dermatologa. Lekarz powinien zająć się Twoim problemem. Trzymam kciuki i życzę powodzenia!