Trash Panic to produkcja należąca do gatunku gier logicznych, jaka pierwotnie zadebiutowała na rynku Japońskim pod nazwą Gomibako podczas Tokyo Game Show. Ze względu na fakt, iż tytuł został ciepło przyjęty przez lokalną społeczność, oddział Sony Computer Onlina zdecydował się wydać grę również na zachodzie. Pozycja silnie nawiązuje do mechaniki, jaką doskonale znamy z gry Tetris, jednakże twórcy postawili sobie za zadanie wykorzystać motyw ochrony środowiska przy tworzeniu wyżej wymienionej pozycji.

Bowiem podczas rozgrywki w Trash Panic zamiast klocków dostarczane są nam, za pomocą specjalnego dźwigu, wszelakie odpadki i śmieci, których prędkość i kierunek spadania kontrolujemy za pomocą pada konsoli. Rolę pojemnika, do którego spadają różnorakie przedmioty, pełni tutaj wielki kosz, który bardzo szybko zaczyna się zapełniać. W tym miejscu gry zaczyna pojawiać się element strategii, bowiem od odpowiedniego wykorzystania spadających przedmiotów zależy nasz sukces w grze.

Na końcu każdej z plansz nasze działania, a raczej to, jak bardzo przyjaźni środowisku byliśmy, zostają poddane ocenie. Im większy wskaźnik 'eco-friendly', tym większą pozycję zajmiemy w rankingu, a wysoka pozycja właśnie pozwoli nam odblokować kolejne plansze i tryby rozgrywki.