Kto z nas nie chciałby nowoczesnego, doskonale przemyślanego aranżu we własnym mieszkaniu? Dookoła od pewnego czasu panuje przecież moda na czyste, minimalistyczne wnętrza, utrzymane zwykle w bieli i szarościach. Pomieszczenia, mogące się poszczycić takim klimatem, przywodzą na myśl luksusy z okładek gazetek salonów meblowych i wciąż stanowią inspirację dla rzeszy projektantów. A gdyby tak zapomnieć na moment o typowym, innowacyjnym wystroju i pójść o krok dalej? Przełamać ograniczające schematy i połączyć proste, geometryczne bryły z przedmiotami, w całości stworzonymi z odpadów? Nic prostszego. Wystarczy zapoznać się z ideą upcyklingu, będącą doskonałą receptą na powtarzalność czy nudę.

Eko-trendy znów na czasie

Ostatnio, z uwagi na coraz gorszą sytuację środowiska naturalnego na naszej planecie, popularność zyskały wszelkie działania, związane z ochroną przyrody. Upcykling, również zaliczany w poczet stylów „Eko”, to nic innego jak tworzenie ze starych, zniszczonych rzeczy, które w praktyce powinny trafić na śmietnik, całkiem nowych przedmiotów wysokiej klasy. Jest to bez wątpienia kontynuacja zasady „zrobić coś z niczego”, jaką wyznawali dwudziestowieczni artyści, zamieniający codzienne odpady w niepowtarzalne dzieła sztuki.

Właściwie upcykling też stanowi pewnego rodzaju kreację artystyczną. Otóż, dzięki temu, że każdy produkt jest wykonywany osobno, z różnych elementów, nigdy nie uzyskamy dwóch takich samych efektów końcowych. Oryginalność wpisuje się więc mimowolnie w istotę tego procesu i pozwala tworzyć mnogość unikatowych projektów.

Niech upcykling zapanuje w twoim mieszkaniu

By odpowiednio urządzić mieszkanie, wykorzystując jednocześnie upcykling, warto pomyśleć o zatrudnieniu specjalnego zespołu artystycznego. Ten wykona wszelkie elementy wystroju według projektu klienta lub własnej wizji twórczej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że teoretycznie, kreując kolejne dekoracje i meble, będzie jednocześnie tworzył coś na wzór małego dzieła sztuki, może zażądać sporej kwoty za realizację całego zlecenia.

Na szczęście, wiele przedmiotów, uatrakcyjniających twój dom, możesz wykonać samodzielnie. Drobiazgi, takie jak chociażby wyjątkowe wieszaczki na biżuterię, skonstruowane z przerdzewiałej tarki do warzyw lub efektowne lampy, wykonane ze słoików i butelek o przeróżnych kształtach to tylko nieliczne z mnóstwa opcji do wyboru. Łatwe do stworzenia będą również duże, balkonowe donice na kwiaty – wystarczy podniszczona skrzynia oraz farby do delikatnego ożywienia surowego drewna.

Trudno  w zasadzie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co można stworzyć przy wykorzystaniu formuły upcyklingu. Ilość i różnorodność finalnych produktów na dobrą sprawę zależy tylko od bogactwa wyobraźni zainteresowanego. Zastanów się, w co sam chciałbyś zamienić niepotrzebne odpady, urządzając na nowo mieszkanie. Jakie przedmioty przykułyby twoją uwagę? Funkcjonalna kanapa z kawałków desek, obicia, pozszywane z podartych tkanin, nienadających się już nawet do cerowania czy wyjątkowo prosty fotel, będący zwykłą beczką po piwie?

Konsultacja: http://www.gruzownik.pl/