„Bolwerk” to instalacja wykreowana przez belgijskiego projektanta. Johan Walraevens opracował koncepcję instalacji artystycznej, która łączy w sobie przestrzeń i grę miejską. Centrum miasta ma stanowić miejsce do zabawy, interakcji, spotkań.

Koncepcja projektu wywodzi się os popularnej francuskiej „jeux de boules”, zwanej również „petanque”.  W Polsce funkcjonuje pod nazwą Petanka bądź Gra w bule. Polega w skrócie na tym, że gracz musi z określonego miejsca rzucać kulami w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki, zwanej prosiaczkiem lub świnką. Johan Walraevens  wprowadził jednak znaczące utrudnienie do gry. Widz patrzy z zupełnie innej perspektywy, bule mają bowiem średnicę 100 cm.

Niewątpliwą zaletą tak pomyślanej gry miejskiej jest fakt jej umieszczenia w przestrzeni publicznej. Otoczenie zieleni i zmieniające się pory roku, a także zmieniający się zawodnicy stanowią dodatkowe urozmaicenie. Bule są też doskonałym obiektem do wdrapywania się przez najmłodszych.

W Polsce powinno być więcej przestrzeni publicznej, gdzie można by było ciekawie spędzić czas. Czy wy znacie takie miejsca?

Autor: sj