Domoteka prezentuje: najnowsze trendy w projektowaniu i urządzaniu wnętrz

W sezonie 2009 twórcy współczesnej sztuki użytkowej szukać będą inspiracji w naturze i kosmosie, zwracając szczególną uwagę na strukturalną budowę roślin. W kolorze niebywale chłodno i niebiańsko, a to z uwagi na fakt, iż królować będą wszelkie odcienie błękitu! 

Inspiracje
Czym się inspirować jeśli nie tym co najpiękniejsze, czyli wszechobecną i najbogatszą we wzory i kolory naturą. Projektanci chętnie wykorzystują strukturalną budowę liści, gałęzi i pnączy oraz kwiatów, które pojawiają się we wszystkich przedmiotach wyposażenia wnętrz od sof, dywanów po narzuty, czy meble oświetleniowe. Na targach Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie swoje inspiracje naturą prezentowała między innymi firma Moroso, której nową serię mebli zaprojektował Diesel. Artemide pokazała natomiast lampę, która do złudzenia przypominała pień drzewa. Przykładem inspiracji naturą, który dostepny jest w Domotece może być porcelana marki Rosenthal, której motywem przewodnim są obecnie przepiękne kwiaty i liście. Almi Decor z kolei czerpie z natury w inny sposób ukazując w formie rzeźb piękne muszle gigantycznych rozmiarów. Za doskonały przykład inspiracji naturą uznać możemy również artykuły proponowane klientom Domoteki przez salon NAP, prezentowane również na targach w Mediolanie. Znaleźć tu można piaskowe sofy marki Frigerio, czy przypominające pnie drzew cedru regały na książki firmy Jesse. Natura najbardziej zauważalna jest w fakturze, gdyż w sezonie 2009 prym wiodą sznury i plecionki, które niczym pnącza z amazońskiej dżungli zdobią najmodniejsze wnętrza. W salonie Carving znajdziemy dywany, które nawiązują do natury fakturą i kolorami. Nowością w tym sezonie jest zwrócenie uwagi na kosmos, planety i gwiazdy. To stąd designerzy czerpią inspirację prezentując obowiązujące obecnie kształty, czyli kolisty i przestrzenny. Natchnienie kosmosem i futuryzmem da się zauważyć w salonie Kauber, oferującym designerski sprzęt audio-video lub BoConcept, w którym znajdziemy kosmiczne krzesła i stoły. Ziemia, najbardziej kolorowa z planet, była natchnieniem w wyborze panujących obecnie kolorów ze szczególnym naciskiem na wszelkie odcienie błękitu. Włoskie marki Rina Menardi i Somma, również obecne na targach designu i dostępne w salonie NAP, prezentujące kolejno ceramikę 
i tekstylia, są dowodem na to, że kosmos może być najwspanialszą z inspiracji. Krągłe wazy i wazony są obecnie nieodzownymi elementami wyposażenia salonu. Pościele i narzuty w odcieniach fioletu i granatu oraz najnowsza kolekcja Sommy - Org a quiet storm, spowodują że w sypialni poczujemy się jak w niebie.


Kolor

Podczas tegorocznych targów Salone Internazionale del Mobile królowały jasne kolory - zgodnie z szalenie modnym ostatnio ekodesignem. Wnętrza są wciąż beżowe i szare. Do łask powróciła nieśmiertelna biel, symbol elegancji i porządku. Biel łączona jest z czarnym lub popielatym grafitem, dającym surowy efekt. Decydując się na naturalne kamienie, możemy być pewni, że nasze mieszkanie stanie się dowodem dobrego smaku i doskonałej orientacji w najnowszych trendach we wzornictwie. Nowością zaprezentowaną we włoskiej stolicy designu był Bianco Macaubas, kwarcyt pochodzący z dzikich dorzeczy Amazonii. Subtelny 

w kolorystyce i rysunku, ale jednocześnie posiadający charakter i cechy kamienia naturalnego, idealnie wkomponuje się w nowoczesne wnętrze.

Zdecydowanie najbardziej widoczne było duże zainteresowanie naturalnymi odcieniami błękitu, którego inspiracji doszukiwać się można w naturze 
i kosmosie. Głęboki turkus, morski, szafirowy i granatowy – to kolory najnowszego sezonu, które pojawiały się w każdym najmniejszym elemencie wnętrz, od mebli po niewielkie dodatki. 
Obok pełnej gamy błękitów pojawił się fiolet, również w wielu tonacjach - od ciemnych śliwkowych do bladoróżowych. Tym razem występował jako element bardzo widoczny, a nie tylko sam akcent. Częściej można było znaleźć fioletowy duży regał, komodę lub szafkę nocną, niż purpurową poduszkę czy wazon. Mocne kolory w dużych bryłach prezentowały na targach m.in. firmy takie jak: Minotti, czy Natuzzi. 


Faktura 

Zaprezentowane we Włoszech przedmioty i tkaniny również wskazują na naturę jako motyw przewodni. Przedstawiono grubo tkane materiały oraz plecionki. Obicia mebli o strukturze gładkiej wzbogacone zostały między innymi wyszywanymi kolorową nicią aplikacjami. 
Pojawiające się na meblach wzory noszą znamiona silnych barokowych wpływów. Bogactwo zdobień na kanapach i fotelach doskonale koresponduje ze złotymi lampami, ramkami i paterami. Oprócz tego pojawiają sie tkaniny i tapety 
z nadrukami na przykład drzew, wody, czy kamieni.
Popularna jest również struktura kolorowego plecionego sznurka, z którego są wykonane fotele, krzesła czy s toliki. Tego typu meble zdobią nie tylko taras 
i kuchnię, ale także salon. Fotele z kolorowych grubych sznurów zaprezentowała 

w Mediolanie m.in. firma Moroso. W tym trendzie również można upatrywać wpływów natury. Designerzy czerpią inspiracje z budowy liścia, łodygi, kwiatostanu czy kwiatu, czego efektem jest wrażenie jakby mocno powiększonej budowy komórkowej rośliny. Utrzymane w takim właśnie stylu fotele i plecione stoły można znaleźć w kilku salonach znajdujących się na terenie Domoteki m.in.: Willow House, Decolor, czy SIA.

Kształt
Tutaj także można zaobserwować silne wpływy natury – kształty liści, korzeni, kwiatów, nawet zwierząt oraz kosmosu – kolistość i przestrzenność. Formy mebli są dokładnie przeanalizowane, co przekłada się na ich prostotę. Dział oświetlenia jest świetnym tego przykładem – lampy zwisające z sufitu niczym liście przepuszczające światło zaprezentowane zostały w Mediolanie m.in. przez Artemide. 
Elementy wystroju wnętrz imitujące pnącza i liny to kolejna silna tendencja w najnowszym wzornictwie. Poskręcane płaszczyzny parawanów do mieszkań dają efekt ażurowej półprzepuszczalności. Pojawiają się także nieregularne konstrukcje – regały z przekrzywionymi półkami, tworzone na zasadzie budowania szałasu. To trend również obecny już w salonach Domoteki.
W dodatkach przejawia się konstrukcja przestrzenna – przegubowa. Meble przypominają sieć powiązań atomów, a kula jest kształtem dominującym. Elementy wyposażenia wnętrz mają zaokrąglone krawędzie – wygięte podłokietniki w krzesłach, półokrągłe są pufy, stołki, stoliki.
Oprócz wyraźnej analizy anatomicznej roślin i kwiatów, dostrzegamy zainteresowanie kosmosem, a dokładnie - układem planetarnym. Na topie są okrągłe płaszczyzny, zarówno przestrzenne, jak i płaskie, także multiplikowane, nakładające się na siebie. I tak w obecnym w Domotece salonie Exclusive Lights znajdziemy już futurystyczne lampy, a w salonie Decolor – fotele w kształcie koła. Zainteresowanie wszechświatem przejawia się także w łączeniu plastiku z polerowaną stalą. Na przykład w salonie Almi Decor znajdziemy tego lata ultranowoczesne rzeźby w formie muszli i wazony o nieregularnej fakturze.

Domoteka, jako miejsce, które wyznacza na polskim rynku trendy związane z projektowaniem i urządzaniem wnętrz, czynnie śledzi to, co dzieje się na światowej scenie designu. Stąd wizyta na największych i najważniejszych międzynarodowych targach wnętrzarskich w Mediolanie – Salone Internazionale del Mobile i krótka relacja z tego, co zostało na nich zaprezentowane. 
Znając już najnowsze trendy zbliżającego się sezonu pozostaje nam już tylko wybrać się na zakupy do Domoteki i urządzić na nowo wnętrza naszych mieszkań i domów