Drukarka atramentowa stała się obecnie standardowym wyposażeniem niemal każdego użytkownika komputera. Jest sprzętem osiągalnym dla wszystkich, którego ceny cały czas intensywnie spadają, a parametry techniczne, dzięki którym jakość wydruku jest coraz lepsza, rosną. Co więcej, często bywa dodatkiem do zestawu komputerowego czy przedmiotem licznych promocji.

Grono użytkowników drukarek atramentowych stale się powiększa. Temat kosztów eksploatcji urządzeń drukujących wydaje się więc dosyć istotny. Oczywiście przy zakupie drukarki otrzymujemy zestaw oryginalnych tuszy. Nie posiadamy orientacji, jaki jest rzeczywisty koszt eksploatacji urządzenia, dopóki nie zostajemy postawieni przed koniecznością kupna tuszu. Oryginalne tusze do drukarek bardzo często kosztują tyle, ile zapłaciliśmy za sam sprzęt. Czy rzeczywiście ekploatacja drukarki musi wiązać się z wysokimi kosztami? Okazuje się, że nie. Producenci tuszy oferują bogaty asortyment zamienników materiałów oryginalnych.

Teza, iż zamienniki powodują uszkodzenia drukarek już dawno temu została obalona, zarówno w wyniku rozlicznych testów, jaki i przez samych użytkowników sprzętu drukującego. W rzeczywistości ryzyko uszkodzenia drukarki przy stosowaniu zamienników jest takie samo, jak w przypadku stosowania oryginalnego tuszu. Jeżeli mamy więc do wyboru produkt oryginalny w cenie sięgającej albo przekraczającej koszt drukarki i równie dobry jakościowo, ale wielokrotnie tańszy zamiennik, to wybór wydaje się oczywisty. Wystarczy jedynie pozbyć się bezpodstawnych obaw. Musimy zastanowić się, na który zamiennik postawić. Kierujmy się przy tym nie tylko ceną, ale również takimi parametrami, jak system uzupełnień, jakość, gwarancja czy dostępność. Warto również przed zakupem drukarki zasięgnąć opinii, jak dany model urządzenia zareaguje na zamienne materiały eksploatacyjne i czy w danej, konkretnej sytuacji tusze oryginalne nie będą bezpieczniejsze. Zapewne w większości przypadków okaże się jednak, że zamienne tusze do drukarek to nie tylko ekonomiczny wybór, ale również rozwiązanie bezpieczne i sprawdzone przez wielu użytkowników drukarek atramentowych.