Jesteś w drogerii czy aptece i potrzebujesz odpowiedniego kremu czy toniku dla siebie, ale pojawia się problem: nie wiesz jaki jest twój typ cery. 
Oto kilka wskazówek, jak określić go właściwie.

Przed rozpoznaniem dokładnie oczyść skórę twarzy mleczkiem kosmetycznym. Następnie suchą chusteczką higieniczną usuń pozostałości mleczka. Po 10 minutach, bez nakładania kremów czy toników, stań przed lustrem i dotykaj oraz obserwuj swoją skórę. 
Cechy jakie posiada twoja skóra będą odpowiadać odpowiedniemu jej typowi:
Skóra normalna – charakteryzuje się niewielką ilością małych punkcików tak zwanych wągrów. Skóra nie napina się. Z reguły występuje ona u dzieci, rzadko u osób dorosłych. Pielęgnacja tego typu skóry powinna działać w kierunku utrzymania jej w obecnym stanie – czyli powinno się ją natłuszczać, nawilżać, odżywiać i dotleniać.

Skóra sucha – wyróżnia się drobnymi porami, bardzo małą ilością wągrów, silnym napięciem oraz uczuciem swędzenia. Pielęgnacja powinna opierać się na nawilżeniu i natłuszczeniu tego typu cery oraz stosowaniu zabiegów odżywczych, masek, a także kremów. 
Skóra tłusta – najbardziej widoczne są u niej czarne punkciki, które pokrywają niemalże całą twarz. W dodatku skóra przy dotyku jest lekko tłustawa, a przy pociągnięciu palcami pozostawia na nich resztki tłuszczu oraz duże, otwarte pory. Cera tłusta jest grubsza, mniej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, ma niezdrowy odcień, błyszczy się, sprawia wrażenie mokrej. Pielęgnacja takiej cery powinna skupiać się na odtłuszczaniu, a nie wysuszaniu, a po za tym normalizowaniu skóry. Nie powinno stosować się w tym przypadku kosmetyków na bazie alkoholu. Zalecane są kosmetyki, które odblokowują pory.

Skóra mieszana – charakterystyczna dla niej jest tak zwana „strefa T”, która występuje od brody przez nos, aż po czoło i w tych miejscach najczęściej występują wągry. Skóra na policzkach lekko się napina, w dodatku jest sucha, a czasami także się łuszczy. Pielęgnacja opiera się na stosowaniu kosmetyków (kremów, masek, peelingów) do cery mieszanej lub do dwóch rodzajów cery.
Skóra wrażliwa – w tym przypadku występuje silne uczucie napięcia. Czerwone plamki występują na całej twarzy, a zwłaszcza w bardzo suchych jej partiach. Oprócz tego jest bardzo szorstka w dotyku, może sprawiać wrażenie liszajowatej.

Osoby, u których występuje właśnie ten typ cery powinny używać kosmetyków pozbawionych specjalnych dodatków oraz substancji zapachowych. Powinny w szczególności zwrócić uwagę na środki hipoalergiczne