W związku z tym, że we wszystkich dziedzinach życia zalecany jest umiar, przyjrzymy się bliżej jednej z nich- modzie. Ta banalna, jak zdawałoby się, kategoria, kieruje się równie restrykcyjnymi zasadami, co pozostałe.

Na to, jak postrzegani jesteśmy przez społeczeństwo, wpływa kilka podstawowych czynników. Wszystkie tworzą niepodzielną całość, dlatego tak ważne jest, by ze sobą współgrały. Pierwszy z nich, będący bazą całego efektu, jest strój. W zależności od pory roku, naszego samopoczucia, ale przede wszystkim okazji, dobieramy odpowiedni koloru, a także styl ubrania. Wykonawszy to zadanie, możemy przystąpić do komponowania dodatków. Na samym końcu wykonujemy makijaż, który, podobnie jak strój, zależny jest od okazji. Tak przeprowadzone przygotowania, powinny dać zadowalający nas efekt. Niestety bardzo często, źle dobrany element, prowadzi do katastrofalnych skutków. Bardzo często nie jest to wynik pomyłki, przypadkowego błędu, ale świadomego wyboru i specyficznego gustu. Najbardziej odpowiednim zobrazowaniem tego zjawiska, jest moda uliczna.

Pomysłowość i wymiar pojmowania mody przez przechodniów, jest zaskakująco rozbieżny z zasadą umiaru. Wytłumaczeniem tego zjawiska jest przede wszystkim niskie wyczucie smaku i gustu wśród Polek. O ile młode pokolenie kobiet, będące bardziej świadome trendów, ma na tym polu większe doświadczenie, tak osoby starszego pokolenia, nie radzą sobie z dobraniem własnego stylu. Oczywiście nie jest to stała zasada. To kwestia indywidualna, zależna od osobistego pojmowania mody i wyczucia gustu. Pamiętajmy jednak, że świat naszych ubiorów,jest równoznaczny z obrazem naszej osobowości i odbiorem nas przez społeczeństwo. I dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć starej i sprawdzonej zasady, mówiącej o tym, by zachować umiar