uniwersalny model

W świecie, gdzie większość z nas odchodzi od tradycyjnych ról, przypisywanych nam, kobietom i mężczyznom od wieków, Adrej Pejic staje się bardzo dobrym papierkiem lakmusowym naszej gotowości do podejmowania zmian w podejściu do wizerunku kobiety i mężczyzny. To także bardzo ważny krok na drodze do dyskusji o granicy pomiędzy „sex” (płeć biologiczna) a „gender” (płeć kulturowa). Bo kto powiedział, że wybiegi są tylko dla modelek?

andrej-pejic

Andrej Pejic urodził się 28.09.1991 roku. W jego żyłach płynie serbsko – chorwacka krew. W 2008 roku, w wieku 17 lat zadebiutował na wybiegu jako model. W połowie 2010 roku chodził po wybiegach u Paula Smitha i Gaultiera, Galliano. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że podczas pokazów odkryto go na nowo.

andrej-pejic- ciało

Andrej bowiem zaczął prezentować modę damską. W swoim dorobku ma już edytoriale dla takich czasopism jak Arena Homme Plus, Wonderland, okładkę Oyster magazine, Dazed & Confused Japan, japońskiej edycji Vogue Hommes a ostatnio został sfotografowany przez duet Mert & Marcus do sesji wrześniowego numeru Vogue Paris oraz przez Stevena Meisela do Vogue Italia. Jak widać na zdjęciach, świetnie sprawdza się w damskim wydaniu, będąc jednocześnie tym, który łamie stereotypy.

Andrej-Pejic w damskich ciuchach

W 2011 roku Adrej wziął udział w reklamie biustonoszy Hema, czym wzbudził skrajne emocje. Podgrzał je, występując na pokazie Jean Paul Gaultier’a w sukni ślubnej.

Andrej-Pejic- wybieg

Wielu porównuje Petrica do transseksualnej modelki Lei T, która urodziła się jako mężczyzna, lecz po zmianie płci postanowiła zostać modelką.

Andrej-Pejic- pokaz

Oceniając jednak androgyniczność młodego modela, należy pamiętać, że w historii modellingu zdarzały się przypadki kobiet o męskich rysach twarzy, jak choćby Freja Beha, co nie wzbudzało drastycznych komentarzy. Mężczyzna przebierający się w kobiece ubrania i pojawiający się w nich publicznie, może budzić niepokój, jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku modeli i modelek, to kontekst sytuacyjny tworzy odpowiednią argumentację obronną dla takich zachowań.

andrej-pejic- fryzura

Jedno jednak, co możemy powiedzieć o Perticu to to, że jest on zaprzeczeniem wizerunku dobrze zbudowanego modela z lat 80-tych. Jak wróżą eksperci, nie zdobędzie on wielu komercyjnych kontraktów, ponieważ jego wygląd nie jest reprezentatywny, jednak i tak, ten młodziutki Bośniak jest rozchwytywany już teraz. Czy w ślad za nim pójdą kolejni, młodzi, androgyniczni mężczyźni?

dossier- Andrej-Pejic

 

Autor: Dorota Bednarek