Każdy marzy o posiadaniu „własnych czterech kątów”, choć niektórzy mają względem nich dość specyficzne wymagania. Na świecie, pojawiają się więc projekty mieszkań, które lekko mówiąc mają nietypowy wygląd.

 

Przykładem jest projekt Jakuba Szczęsnego (fot. powyżej), który stworzył mieszkanie zajmujące naprawdę mało miejsca, które jest dosłownie wciśnięte między dwa budynki. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2012 r. i powstanie między budynkami znajdującymi na zbiegu ulicy Chłodnej i Żelaznej w Warszawie. Warto dodać, że zamówienie na projekt złożył pisarz Etgar Keret.

Innym przykładem nietypowego mieszkania jest „House N” projektu japońskiego architekta Sou Fujimoto. Znajduję się on w mieście Oita w Japonii i stanowi on połączenie domu i ogrodu, a czasem nazywany jest zabudowanym ogrodem. Z pewnością pojęcie „otwartego domu” nabiera teraz nowego znaczenia.

W Sao Paulo znajduje się dom zdecydowanie przeznaczony dla miłośników roślin. To co czyni go wyjątkowym to setki roślin ozdobnych, które umieszczone są w szczelinach pokrywających ściany budynku. Można powiedzieć, że dom nieustannie się rozwija i rośnie, dzięki rozbudowanemu systemowi nawadniającemu rośliny.

Przenosząc powyższą sytuacje na grunt polski, można powiedzieć, że Polacy zawstydzili Brazylijczyków znacznie bardziej rozbudowanym domowym ekosystemem, gdyż poszerzonym o specyficzne gatunku grzybów rosnących na ścianie.

Autor: Arkadiusz Szymański