Europejczycy głównie znają design  włoski, angielski, francuski, skandynawski czy hiszpański. Teraz mamy świetną okazję na spojrzenie na przedmioty z innej perspektywy, bowiem właśnie zaczęła się
wystawa „WA: HARMONIA. Japoński design dziś”. Znajdziemy na niej 161 przedmiotów codziennego użytku zaprojektowanych przez wybitnych japońskich designerów, m.in. Naoto Fukasawę.
Termin wa - harmonia przez wieki był synonimem idealnej zgody, która musi królować między istnieniami, w tym ożywionymi i nieożywionymi. Już pierwsza konstytucja japońskiego cesarstwa z 604 roku zaczynała się od słów: „WA, wartość znakomicie godna szacunku, opiera się na zasadzie, iż trzeba unikać wszelkiej niezgody”
Z czasem termin ten zaczął również oznaczać „rzeczy japońskie”. Pojęcie „wa” zaczęto wręcz używać jako przeciwieństwo do pojęcia „yô” („Zachód”). Tę bipolaryzację można odnaleźć np. w pojęciach washoku/yôshoku (kuchnia japońska/kuchnia zachodnia) lub w wafuku/yôfuku (tradycyjny strój japoński/tradycyjny garnitur europejski).

161 obiektów jest przedstawionych w 12 kategoriach, od sztuki stołu, zabawek, ubrań po dodatki. W sekcji “sztuka stołu” znajdziemy ciekawy kubek TAG z silikonową opaską, ułatwiającą trzymanie, a na dodatek chroni Nas przed ciepłem. Na wystawie będziemy mogli wziąć kubek i wypróbować co rzeczywiście oznacza japoński design.
Wystawa oprócz kategorii tematycznych dzieli się również na sześć słów - kluczy, ilustrujących koncepcje, uczucia i gusta obecne we wzornictwie japońskim: Kawaii (uroczy), Kurafuto – (niepowtarzalny), Kime (finezyjny), Tezawari (zmysłowy w dotyku), Minimaru (minimalistyczny) i Kokorokubari (przemyślany).

Projektanci z kraju Kwitnącej Wiśni posiadają olbrzymią zdolność łączenia sztuki, wzornictwa, rzemiosła z przemysłem.
Piękne o japońskim designie pisze w książce “Designing Design” Kenya Hara, dyrektor kreatywny marki Muji. Tłumaczy wagę słowa “WA” w japońskim wzornictwie, który nadaje harmonię i spokój. Jednak jak zauważa kurator Shu Hagiwara symbol “WA” również znajduje się w słowie “WArszawa”, gdzie właśnie odbywa się wystaWA.

Wystaw czynna jest do 28 marca 2010 roku w IWP na ulicy Świętojerskiej 5/7, w Warszawie.