Na co dzień zapominamy o korzyściach, które płyną z integracji Europy. Czy pamiętacie czasy w których, aby jechać na weekend do Berlina należało zaopatrzyć się w paszport i stać w kolejkach na granicy ?

Dzięki strefie Schengen podróżowanie wewnątrz większości Państw Unii Europejskiej jest prostsze niż kiedykolwiek i gdziekolwiek wcześniej.

Przypomnijmy, obszar Schengen to jedno z największych osiągnięć Unii Europejskiej. Strefa pozbawiona jakichkolwiek granic wewnętrznych. Przestrzeń wewnątrz której podróżujemy między Państwami bez konieczności kontroli granicznych czy obowiązku paszportowego. Przestrzeń wolnego handlu i niespotykanej w Europie i na świecie integracji ludzi z różnych Państw.

To również przestrzeń, która stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Możliwość zwiedzania tak różnych i fascynujących kultur bez ograniczeń związanych z licznymi kontrolami to okazja, którą warto wykorzystać. Można delektować się zarówno Mazurskimi jeziorami jak również belgijskimi frytkami. Wszystko w zasięgu jednego obszaru...

To również miejsce, które dzięki bardzo wysokim standardom jest bezpieczne dla turystów. Systemy VIS (informacji wizowej) i SIS (system informacyjny Schengen) pozwalają na kontrolę tak dużego terytorium.

Schengen to owoc integracji. Procesu, z którego warto korzystać, choćby planując tegoroczne wakacje...

Poniżej prezentujemy filmy, dzięki którym dowiecie się więcej o strefie Schengen i poznacie wyzwania związane z migracją zarobkową na terytorium Unii Europejskiej...