W letnich kurortach, które największe zyski osiągają właśnie podczas wakacji, ceny większości produktów wzrastają nawet dwukrotnie. Mimo wysokich cen nie tracą oni klientów.

Sprzedawcy podwyższają ceny z premedytacją wiedząc, że urlopowicze wydadzą ogromne sumy pieniędzy, by się dobrze bawić i przywieść do domu niezapomniane wspomnienia. 
Okres wakacyjny szczególnie sprzyja wydawaniu pieniędzy. Będąc z dala od domu trudno odmówić sobie skosztowania lokalnego jedzenia, wodnych przygód, okazji odwiedzenia zabytkowych budowli czy oryginalnych wystaw, a to wszystko kosztuje i to nie mało.
Wstawy sklepowe letnich kurortów atakują kolorowymi ekspozycjami, pełnymi pamiątek i różnorodnych gadżetów, szczególnie przyciągających uwagę dzieci.

Zapracowani podczas całego roku rodzice, w czasie urlopu maja najlepszą okazję by zrekompensować pociechom brak zainteresowana, zgadzając się na wszystkie zachcianki i kupując drogie prezenty. A jest wybór, bo sprzedawcy przygotowują asortyment tak by zaspokoić potrzeby najmłodszych. I tak, zarabiają, sprzedając różnokształtne baloniki, kolorowe wiatraczki, ogromne cukrowe lizaki, żelki i wiele innych. A rodzice kupują te wszystkie w zasadzie do niczego nieprzydatne pamiątki, po przesadnie wywindowanych cenach, tylko po to by za jakiś czas, przypominały piękne widoki i przywoływały wspomnienia miłych chwil spędzonych nad morzem, jeziorem czy w górach.
Jednak warto w czasie wakacji poddać się tym konsumpcyjnym terrorystom, zalewającym nas masa kosztownych propozycji na spędzanie wolnego czasu. Bo choć czasem pojawia się uczucie niepokoju spowodowane ubywającymi w błyskawicznym tempie pieniążkami, które przeznaczyliśmy na wypoczynek. Na szczęście podczas słonecznych dni łatwo to uczucie zagłuszyć, korzystając z przyjemności, na jakie nie mamy czasu w natłoku pracy.

W końcu po urlopie czeka nas kilka długich pracowitych i chłodnych miesięcy. Warto, więc zachować na ten czas ciepłe wspomnienia, które pozostaną w naszej pamięci – bezcenne