Z okazji zbliżającej się 66 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum
Powstania Warszawskiego przygotowało bardzo interesujący projekt: jest to film 3D, który ukazuje stan Warszawy z 1945 roku.

Mógłby to być zwykły, mało interesujący muzealny element, ale twórcy przedsięwzięcia postawili sobie bardzo wysoko poprzeczkę. Najpierw stworzono wirtualną makietę, która zawiera tysiące najdrobniejszych szczegółów z wyglądu stolicy sprzed ponad pół wieku. Wykorzystano do tego materiały urbanistyczne, kartograficzne, geodezyjne i architektoniczne.

Sztab ludzi pracował nad tym, aby przedstawić Warszawę z ogromną precyzją. Wykorzystywano fotografie, kroniki filmowe, a nawet radzieckie fotoplany. Film ukazany jest z perspektywy samolotu, który leci nad Wisłą do Starego Miasta, następnie kieruje się w stronę centrum i ruin getta, aby zawrócić nad rzekę. 

Głównymi elementami filmu są charakterystyczne dla przedwojennej stolicy budynki: Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe, mosty, plac Krasińskich czy kościoły: św. Anny oraz ten znajdujący się na Nowolipkach.

Na wirtualną makietę miasta, którą później sfilmowano, po kolei nanoszono ważne budynki, osiedla, drogi, ale również akie szczegóły, jak barykady, spalone samochody czy trawniki!

Muzykę do filmu stworzył Adam Skorupa. Dominuje w niej damski wokal, który nasuwa na myśl płacz żałobny matki. Wszak Warszawa w 1945 roku była wielkim cmentarzyskiem. Mowa tutaj zarówno o zabudowie, jak i ludziach, którzy w niej zginęli.

„Miasto ruin” można oglądać na festiwalach i przeglądach filmowych. Przede wszystkim będzie można go zobaczyć w Muzeum Powstania Warszawskiego, ale być może wejdzie również do kin. Projekt realizowano dwa lata. Kosztował milion złotych