Tom Ford: nazwisko, symbol, król Midas świata mody. Stał za rynkową oraz wizerunkową hossą, jaką pod koniec lat 90. przeżyły domy mody Gucci i Yves Saint Laurent. Wyreżyserował „Samotnego mężczyznę” – film doceniony przez krytykę i podobający się publiczności, z sukcesem uruchomił sygnowaną własnym nazwiskiem luksusową markę odzieżową.

Od kilku lat, pod szyldem „Tom Ford” powstają kolekcje damskie i męskie, perfumy, akcesoria oraz sklepy. Kilka dni temu do mediów podano informację, że projektant będzie odpowiedzialny za garderobę Agenta Jej Królewskiej Mości, Jamesa Bonda, w najnowszej części serii (premiera w listopadzie 2012 r., w roli głównej Daniel Craig).

“Visionaries: Inside the Creative Mind of Tom Ford” to kolejna odsłona cyklu telewizji OWN (Oprah Winfrey Network),  poświęconego ludziom sławnym i utalentowanym. Reżyser Michael Bonfiglio dostąpił przywileju towarzyszenia słynnemu projektantowi podczas prac w londyńskim studio oraz przygotowań pierwszej od wielu lat kolekcji damskiej (sezon wiosna/lato 2011). Obserwowanie artysty przy pracy przeplata się z opowieściami o początkach swojej zawrotnej kariery w Gucci, decyzji o rezygnacji z kierowania modowym imperium, inspiracjach, filmie „Samotny mężczyzna” oraz przyszłości „Toma Forda” marki.

Filmowy spacer w towarzystwie projektanta jest trochę inny niż szaleńczy pośpiech tradycyjnie kojarzony z „robieniem” mody. Rzeczy dzieją się spokojnie, cierpliwie, urzekają szczerością. Powołując się na słowa Michaela Bonfiglio, Pan Ford był zadowolony z efektu końcowego – pozostaje mieć nadzieję, że  cały materiał niebawem ukaże się na stronie internetowej OWN (www.dailyown.com) i widz sam będzie mógł ocenić wartość materiału.


Autor: Martyna Wasilewska