Od 8 października w londyńskim Camden Arts Centre można oglądać złożoną ze szkło podobnych obiektów oraz 4 filmów instalację szwedzkiej artystki – Nathalie Djurberg, zatytułowaną „Świat ze szkła”. Instalacja jest umieszczona w zsynchronizowanym pejzażu dźwiękowym, skomponowanym przez Hansa Berga. Rytmiczne dźwięki perkusji oraz brzęczenia szkła tworzą specyficzną atmosferę.

Filmy, będące częścią instalacji, zostały stworzone za pomocą techniki claymation. W „Świecie ze szkła” udział biorą pełne światła rzeźby, wykonane z poliuteranu oraz postaci zwierzęce, co nadaje instalacji charakter baśni czy ludowej przypowieści.

Surowość materii w filmach Djurberg wydawać się może zabawna, ale jej prace podnoszą ważne i trudne tematy, odkrywają tabu. Artystka rozprawia się z problemem odkrywania seksualności, pożądania oraz naturą obrzędów przejścia. Kontrastuje piękno z agresywnymi obrazami, dzięki czemu stara się pokazać nierozerwalne więzy, łączące pożądanie i cierpienie.

Historie Djurberg nie przekazują żadnej moralnej oceny podnoszonych przez artystkę tematów. Stawiają widza w pozycji, z której może on samodzielnie ocenić rozwijające się przed jego oczami sytuacje.

Autor: Julia